Newtonun Hareket Yasaları Etki Tepki Prensibi Konu Anlatımı Video

Newton Hareket Yasaları Soru Çözümü
Newton Hareket Yasaları Soru Çözümü

Lise fizik dersi alt konusu olan Newtonun hareket yasaları ve etki tepki prensibi konu anlatım videosunu izleyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Dinamik konu anlatımı ve soru çözümü içerikleri için dinamik ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dinamikte Etki Tepki Prensibi Nedir?

Bir kütleye etki eden bir kuvvet her zaman başka bir kütleyle olan etkileşiminin sonucudur, bu yüzden kuvvetler her zaman çift olarak düşünülmelidir. Kapıyı bir kapı tokmağını kapı kolu olmadan çekemezsin geri çekemeyiz. Bir futbol topunu tekmelediğiniz de,  uygulanan kuvvet topu yörüngesi doğrultusunda fırlatır, aynı zamanda topta ayağımıza bir kuvvet uygular. Bir kayayı tekmelediğimiz de, hissettiğiniz acı kayanın ayağımıza uyguladığı kuvvettir. Bu durumların her birinde, diğer cisim üzerinde uyguladığınız kuvvetin ters yönlüsü olarak tarafımıza uygulanan kuvvet bir kuvveti ortaya çıkaracaktır. Buna etki-tepki prensibi denmektedir. Deneyler göstermektedir ki, iki kütle etkileşime girerse, birbirlerine uyguladıkları iki kuvvet daima eşit olur ve karşıt yönde olacaktır. Bu gerçeğe Newton’un Hareket kanunu adı verilir:

Newton’un üçüncü hareket yasası: Kütle A kütle B’ye bir kuvvet uygularsa “etki”), daha sonra B kütlesi A kütlesi üzerinde bir kuvvet uygulayacaktır (“tepki”). Bu iki kuvvet aynı büyüklüğe sahiplerdir,  ancak ters yönde uygulanan kuvvetlerdir.

Newtonun Hareket Yasaları Etki Tepki Prensibi Konu Anlatımı Video

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*