Mafsal Nedir? Ne İşe Yarar?

Mafsal Nedir Ne Ise Yarar
Mafsal Nedir Ne Ise Yarar

Otomobil dünyasının içerisinde olan herkesin aşina olduğu ya da en azından bir defa duyduğu terimler vardır. Bunlardan birisi de mafsal olarak bilinir. Mafsalın bir diğer adı eklem olarak bilinir. Önemli bir parça olduğunu söylemek mümkündür. Bilhassa belirli yüksekliklerdeki parçalar için kullanılması söz konusudur. Tahrik veren ya da sabit tahrik alan bölgelerdeki belirli kısımlara eklenen mafsal; şaftlarla beraber hareket eder. Hatta, şaftlara doğrudan bağlı olduklarını ifade etmek gerekir.

Mafsal Çeşitleri Nelerdir?

Mafsal; farklı şekillerde bulunmasıyla dikkat çeken parçalardır. Bilhassa üniversal mafsallara sıklıkla rastlanır. Birçok kişinin aklında üniversal mafsal nedir sorusu bulunur. Farklı eksenlerde faaliyet gösteren millerin arasına dairesel hareketin sağlanması amacıyla mafsal konulması söz konusudur. Bunun yanı sıra, küresel ve istavroz mafsallar da sıklıkla kullanılır.

İstavroz mafsal; avantajları ile dikkat çeker. Her şeyden evvel, uygun fiyatlı olması söz konusudur. Ayrıca, basit yapısıyla da kullanım kolaylığı vaat eder. Bu sayede, en çok otomotiv sektöründe kullanılır. Hatta, istavroz mafsalın otomotiv dünyası için olmazsa olmaz olduğu dahi söylenebilir. Küresel mafsallar ise bilhassa robot teknolojisi ile ilgili hususlarda kendisine yer bulur.

Mafsal Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mafsal; neredeyse birçok sektörde kendisine yer bulur. Mafsal çeşitlerinden şu şekilde bahsedilebilir:

  • Tripod Mafsallar: Senkronize bir şekilde kaymaları söz konusudur. Bu özelliklerinden dolayı, aks milleri ve mafsallı millerde kullanılmalarına sıklıkla rastlanır.
  • Kutu mafsallar: Herhangi bir yere bağlı olmayan akıcı hareket süreleri ile dikkat çeker. Bunun yanı sıra, 24 mm oranındaki uzunluk değişikliklerini karşılama özelliğiyle de farkını ortaya koyar.
  • Kuru mafsallar: Bu mafsal türünü özel kılan detay uygun fiyatıdır. Diğer mafsal türlerine kıyasla daha ucuzdur. Bu yüzden, birçok sektörde kendisine yer bulur. Ekonomik oluşunun yanı sıra bakıma ihtiyacının olmamasıyla da dikkat çeker.
  • Küresel mafsal: Onu özel kılan detay 45 derecelik sapma açısıdır.

Valf Ne Amaçla Kullanılır?

Makine mühendisliği ile ilgili olanların aşina olduğu terimlerden birisi de valf! Valf; akışkanları kontrol etmekle görevli vana ve subap gibi tesisat elemanlarının genel ismi olarak tanımlanabilir. Valf; size yabancı bir kelime olabilir. Ancak, Türkçe karşılığının vana olduğunu öğrendiğinizde valfin işlevini az çok kavrama şansına erişebilirsiniz.

Valf; sıvı veya gaz halindeki bir akışkanın kontrolünü sağlamaya çalışan basit bir düzenek olarak ifade edilebilir. Her ne kadar sıradan bir düzenek olsa da işlevi oldukça önemlidir. Valf; bilhassa günlük hayatın içerisinde kendisine yer bulur. Banyo ve mutfak tesisatında önemli bir işleve sahiptir. Buna ek olarak, yaşam alanlarında ısınma ve sıcak su temini gibi hususlarda da valfin sahip olduğu özelliklerden yararlanılabilir. Valf; günlük hayata ek olarak, otomotivden petrokimyaya kadar birçok sektörde kendisine yer bulur.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*