Güneş Paneli Nasıl Elektrik Üretilir?

Güneş Paneli Nasıl Elektrik Üretilir?
Güneş Paneli Nasıl Elektrik Üretilir?

Güneş Paneli Nasıl Elektrik Üretilir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olarak ön plana çıkan güneş enerjisi günümüzde elektrik üretiminde oldukça önemli rol oynamaktadır. Güneş panelinden elektrik üretimi son günlerde oldukça fazla gündeme geliyor. Güneş enerjisi günümüzde güneşten gelen enerji olarak tanımlanabilir. Güneş enerjisinden elektrik üretimi sırasında güneşten gelen ışınlar ara birimler tarafından enerjiye dönüştürülerek kullanılmaktadır.

Güneş paneli santrallerinin büyüklüğü ne kadar fazla olursa üretimde daha fazla boyutlarda olacaktır Güneş panelleri günümüzde solar paneller olarak da biliniyor. Güneş panelinden elektrik üretimi için gerekli olan aparatlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Akü şarjı regülatörü,
  • Akü,
  • Akü evirici,
  • Elektronik devreler,

Yukarıdaki aparatlar sistemde mutlaka olması gerekmektedir, fakat sistemden sisteme de farklılıklar gösterebilmektedir.

Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Güneş paneli çeşitleri dendiği zaman karşımıza iki çeşit tür çıkmaktadır. Bu sistemler birbirinden tamamen farklılık göstermektedir. Termal sistemler ve fotovoltaik sistemler olarak ön plana çıkmaktadır. Fotovoltaik sistemlerde güneşten gelen radyasyonlar paneller yardımıyla elektrik enerjisine çevrilmektedir.  Bu şekilde elde edilen DC cihazlar vasıtasıyla şebeke frekanslarına uygulanmaktadır. Böylelikle AC şeklinde elektriğe çevrilir, böylelikle kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Termal sistemlerde ise durum daha farklı düzeydedir. Özel olarak üretilmiş aynalar sayesinde güneş ışınları belli bir noktaya kadar ilerler, sonrasında ise buhar enerjiyle mekanik enerjiler kinetik enerjiye çevrilir, böylelikle elektrik kullanıma hazır hale gelir.

Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Güneş panellerinin çalışması oldukça sistematik ve profesyonel olarak ön plana çıkmaktadır. Silikon hücreleri vasıtasıyla panellerin üstüne düşen güneş ışınları doğrudan elektrik enerjisine çevriliyor. Güneş panelleri modüler yapılara sahip durumdadır. Paralel ve seri olarak bağlanabilme olanaklarına sahiptir. Güneş panelleri günümüzde bütün mevsimlerde kullanılan ideal düzeydeki şarj alımlarına da olanaklar sağlamaktadır.

Dolayısıyla son derece alternatif ve ayrıcalıklı bir sistem olanağına sahiptir. Güneş panellerinden elde edilecek olan elektrik miktarı oldukça yüksek düzeyde olarak gerçekleşmektedir. Fakat bu panellerden tam düzeyde verimlilik almak istiyorsanız güneşli gün sayısı fazla olan bölgelere paneli kurmanızda fayda var. Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgesi güneş panelleri kurulumunda tam verimlilik sağlamaktadır.

Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadar?

Güneş paneli fiyatları son günlerde oldukça fazla gündeme gelmektedir. Fiyatlar konusunda birçok farklı oluşumlar etkili olmaktadır. Dolayısıyla net bir fiyat bilgisinden söz etmek pek de mümkün değildir. Fiyatlardaki farklılıkların oluşumundaki en önemli etken güneş enerjisi piyasasındaki ürün çeşitlilikleri olarak ön plana çıkmaktadır. Fiyatların değişkenlikler göstermesindeki bir diğer etmen ise saatlere verilen KW miktarı olarak bilinmektedir. KW miktarı fiyatların oluşumunda doğrudan etkili olan anahtar faktörler arasında bulunmaktadır.

Güneş panelleri günümüzde fiyat performans ürünleri olarak ön plana çıkmaktadır. Elektrik üretimi konusunda son derece verimli ve işlevseldir. Paneller çok hızlı ve seri bir şekilde elektrik üretimi özelliklerine sahiptir.

Güneş Paneliyle Elektrik Üretimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş panelinden elektrik üretimi yapmak istiyorsanız belli bir düzeyde alana ihtiyacınız bulunuyor. İş yerinizde veya evinizde elektrik tesisatınız varsa güneş paneliyle elektrik üretimi için önünüzde hiçbir engel bulunmamaktadır. Çok kolay ve rahat bir şekilde elektrik üretimi yapabilme olanaklarına sahip olursunuz. Güneş panelleri bahçenize ve çatıya yerleştirilmektedir. Uygun bir alanın olması verimlilik açısından son derece önemli bir bileşendir.

Mekan Faktörü

Aynı zamanda tarlaya, arazilere, balkonlara, çatılara, düz zeminlere kolaylıkla güneş paneli kurulumu yapılabiliyor. Güneş panelleri vasıtasıyla kişiler çok kolay bir şekilde 20 yıl önce evlerinde su ısıtabiliyorlardı. Teknolojinin gelişim göstermesiyle beraber güneş enerjisi teknolojisinde de artışlar meydana gelmiş durumdadır. Böylelikle artık büyük firmalar ve işletmeler elektrik ihtiyacını güneş panelleri üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Alt Yapı Faktörü

Güneş panelleriyle elektrik üretimi sırasında mevcut elektrik tesisatınızda değişikler yapmanıza hiçbir şekilde gerek yoktur. Güvenilir ve sağlam bir elektrik tesisatınızın olması bu süreçte yeterli olacak olan bileşenler arasında bulunmaktadır. Böylelikle sağlıklı ve kolay bir şekilde güneş panelinizi kurabilirsiniz. Güneş paneliyle elektrik üretimi kişileri büyük bir enerji giderinden kurtaracaktır.

Bütçe Faktörü

Güneş panelleri enerji giderlerini keserek paranızın cebinizde kalmasına vesile olacak olan teknoloji harikası ürünlerdir. Panelle elektrik tesisatı arasındaki bağlantıyı kurabilmeniz için bu süreçte özel aparatlar kullanmanız son derece önemlidir, böylelikle tam verimlilik düzeyinde güneş panellerinden elektrik üretebileceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*