Tiktok Hangi Ülkenin ve Kurucusu Kimdir?

tiktok hangi ulkenin
tiktok hangi ulkenin

Yaklaşık olarak 500 milyon düzenli kullanıcısı olan TikTok uygulaması dünya çapında en hızlı şekilde büyüyen bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu popüler video paylaşım uygulaması olan TikTok’un sahibi Çinli firma ByteDance’dir. TikTok ya da Çin’de bilinen ismi ile Douyin, kullanıcılarına video oluşturma ve paylaşmanın yanında canlı yayın imkânları da sağlamakta olan popüler bir sosyal medya uygulamasıdır.

2016 senesinin Eylül ayında Çin’de ByteDance firması tarafından piyasaya sürülmüş olan bu platform; Asya’da kısa video platformlarında lider bir konuma gelmiştir. Platforma eklenen yeni özellikler, platform sahibi şirketin bünyesine eklediği başka ortaklıklarla bir anda büyüyen uygulama; pek çok ülkede en çok kullanılan sosyal medya içeriği haline çok kısa bir zamanda ulaşmıştır. Peki, Tiktok hangi ülkenin ve kurucusu kimdir?

Tiktok Uygulaması Hangi Ülkenindir?

Çin’den başlayarak hızlı bir biçimde başka ülkelere de yayılmış olan bu video uygulaması, kısa süreli şekilde yükleme imkanı sunan müzik videoları kapsamında da dünya çapında en hızlı şekilde büyüyen bir uygulama haline gelmiştir. Tiktok uygulaması kullanıcılarına başka müzik olmak üzere; dudak senkronizasyonu, oyunculuk, kısa süreli dans ve komediler, taklitler ve müzikal içeriklerin imkanını sunmaktadır. Kısa sürede bu denli popülerlik kazanan uygulama; 150 ülkede ortalama 1 milyar kullanıcı barajını da aşarak rekora koşmaktadır

Tiktok Uygulamasının Sahibi Kimdir?

2016 yılının Eylül ayında Çin’de Douyin, ByteDance tarafından piyasaya sürülen Tiktok uygulaması, 2017 yılının Eylül ayında Endonezya’da yayılmaya başladığı zamandan günümüze dek uluslararası bir pazara uygun olabilmesi adına uygulamaya TikTok ismi verilmiştir ve pek çok kullanıcı tarafından bu isimle bilinmektedir. 23 Ocak 2018 tarihinde TikTok uygulaması, Tayland merkezi olmak üzere uygulama marketlerinde ücretsiz bir biçimde indirilmekte olan mobil uygulama indirme kategorilerinde birinci sırada yer almıştır.

Tiktok Uygulaması Nasıl Gelişmiştir?

Oldukça başarılı olan bu platformun belirtilen bu zamandan günümüze bilinilirliği ve kullanımı oldukça hızla artmıştır. Şubat 2018 tarihinde TikTok, müzikten para kazanmayı isteyenler için Modern Sky ile bir ortaklık başlatmıştır. 9 Kasım 2017 tarihinde ise TikTok kurucusu olan ana şirketi ByteDance, 1 milyar dolar harcayıp Şangay merkezli olan Santa Monica’da ofisi ve Amerikan gençlerine yönelik şekilde sosyal medya platformu olarak kurulmuş girişim şirketi Musical.ly’ı satın almış ve bünyesini daha da genişletmiştir.

Tiktok Platformunun Tarihçesi

ABD dijital platformunun genç yaştaki kullanıcı tabanından daha aktif bir biçimde yararlanmayı planlayan ve çalışmalarını bu doğrultuda ilerleten TikTok, 2 Ağustos 2018’de daha büyük şekilde bir video topluluğu oluşturmak adına Musical.ly platformunda var olan mevcut hesapları ve verileri, tek bir platform üzerinden, güncellenmiş uygulamada bir araya getirip bu girişimle şirketiyle birleştirerek uygulama bünyesini yeniden büyütmüştür. Bu atılımla beraber başarısına başarı katmıştır.

İçerik kaynağı: https://esosyal.org/blog/tiktok-kurucusu-kimdir/ Esosyal sitesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*