Kuantum Dünyasına Bir Kurumun Girişi

Quantum Wolrd Today
Quantum Wolrd Today

Kuantum bilgi işlem teknolojisi hızla ilerliyor ve gelişmiş optimizasyon, makine öğrenimi ve simülasyon yoluyla olağanüstü karmaşık iş sorunlarını çözme yolunda ilerliyor. Hata yapmayın, teknoloji tüm zamanların en yıkıcılarından biri olmayı vaat ediyor. Aslında, kuantum hesaplamanın, işlerini ve endüstrilerini dönüştürme potansiyelinden başarıyla yararlanabilen şirketlere önemli bir rekabet avantajı sağlayacağına inanıyorum. Kuantum teknolojileri hala olgunlaşmakta olsa da, Tractica’nın araştırmasına göre, kuantum hesaplama harcamalarının 2020’de 260 milyon dolardan 2030’a kadar 9,1 milyar dolara çıkması tahmin ediliyor. Şirketler, yakın zamanda duyurulan Honeywell Quantum Solutions ve Cambridge Quantum Computing kombinasyonunun kanıtladığı gibi, kuantum vaadini agresif bir şekilde takip ediyor.

Kurumsal kuantum uygulamalarının beş yıl kadar kısa bir süre içinde ulaşması beklenirken, işletmelerin kuantum inovasyonunu hız ve ölçekte mümkün kılan bir iş ve BT stratejisi geliştirerek şimdiden hazırlanmaya başlaması önemlidir.
Bugüne kadar, kuantum hesaplamayı keşfetmeye başlayan şirketlerin çoğu, laboratuvar ortamlarında niş Ar-Ge yürütmüştür. Bununla birlikte, mevcut iş süreçlerinde kuantum fırsatlarını araştıran şirketler, iş hazırlığı açısından en fazla faydayı sağlayan şirketlerdir. Kuantum için hazırlıklı olmak, genel kuantum stratejinizi tanımlamak ve pratik kullanım senaryoları geliştirmek arasındaki çabalarınızı dengelemek anlamına gelir. Aynı zamanda hem kuantumdan ilham alan sistemler hem de gerçek kuantum sistemleri için planlama anlamına gelir.

Daha iyi deneme için dört adım

İşte şirketlerin kuantum planlamalarının ve deneylerinin başarılı olmasını sağlamak için atması gereken dört kritik adım:

1. Kuantumun neler yapabileceğini öğrenin ve işiniz için nerede geçerli olduğuna karar verin

Bir zamanlar zorlu olduğu düşünülen sorunları çözebilseydiniz, iş stratejilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi hayal edin. Kuantumun mümkün kıldığı şey budur.
Bu nedenle, herhangi bir kuantum yolculuğunun başlangıç noktası, teknolojinin sektörünüz ve işiniz üzerindeki etkilerini anlamaktır. İşletmenizdeki optimizasyon, makine öğrenimi veya örnekleme/simülasyon gibi kuantum uygulamaları aracılığıyla en iyi saldırıya uğrayan iş sorunlarını belirleyin ve önceliklendirin. Ardından, mevcut uygulamanızı referans olarak kullanın veya veri gereksinimlerine bakarak ve eksiklikleri belgeleyerek sorun için akademik bir model bulun. Ardından, stratejik uyum ve iş değeri potansiyeline dayalı olarak bir veya birkaç kuantum kullanım senaryosu seçebilirsiniz.
Kendi verilerinizi ve mevcut algoritmalarınızı iş deneyiminiz için karşılaştırma ölçütü olarak kullanın ve seçtiğiniz kullanım senaryolarını test etmek için doğru kuantum algoritmalarını seçin veya uyarlayın. Son olarak, kuruluşunuzun gerekli yetenekleri oluşturmasına yardımcı olacak kuantum varlıkları ve yöntemleriyle stratejik ortakları kısa listeye almak için kuantum ekosistemini inceleyin.

2. Bir kuantum inovasyon yol haritası oluşturun

Kurumsal kuantum bilgi işlem yolculuğuna daha uzun bir bakış atmak, daha fazla fayda ve iş değeri sağlayacaktır. Bu, kuruluşunuzun kuantum programı ile daha geniş iş stratejileri arasındaki bağlantıyı tanımlamak anlamına gelir. İdeal olarak, iş stratejilerinin kuantum program sonuçlarını önceliklendirmeye yardımcı olduğu ve kuantum programının yeni stratejiler hakkında bilgi verdiği bir geri bildirim döngüsü kurun.
Uzun vadeli görünüm, devam eden girişimlerle birlikte çok yıllı bir kuantum inovasyon yol haritası oluşturmayı da içerir. Bir yol haritası geliştirmek, iş merkezli, BT odaklı kuantum stratejinizi formüle etmenize ve uygulamanıza yardımcı olacak ve teknolojinin olgunlaştığı andan itibaren değeri fark etmeye başlayabilmenizi sağlayacaktır.
Yol haritası, kuantum projelerinizin ihtiyaç duyacağı liderlik desteğini ve yönetişimi belirlemeye yardımcı olması açısından da yararlıdır. Dahili bir uygulama oluşturuyorsanız, güvenlik ve değişiklik yönetimi dahil olmak üzere kuantum girişimlerini başlatmak ve çalıştırmak için gereken hedef işletim modelini tanımlayın.

3. Kuantum donanımını ve yazılımını değerlendirin ve denemeye başlayın

Artan çeşitli satıcılar, akademik kurumlar, yeni başlayanlar ve bulut tabanlı hizmet sağlayıcıları ile hızla gelişen kuantum ekosisteminde gezinmek zordur. Doğru şirketi seçmek, hangilerinin sizin özel iş kullanım durum(lar)ınızı anlayabileceğini belirlemeyi ve özel stratejiniz için ihtiyaç duyduğunuz kuantum teknolojisi türünü sağlamayı gerektirir.
Bir zorluk, kuantum ortaklarına uzun vadeli taahhütlerde bulunmak olabilir. Donanım ve yazılım sağlayıcılar, erişim sözleşmelerinde veya lisans koşullarında, uzun abonelik modellerinde veya araştırma programlarında yansıtıldığı gibi, yakın zamana kadar birkaç yüksek değerli stratejik işbirlikçi bulmaya odaklandılar. Bu model, uzun vadeli teknoloji taahhütleri olmaksızın teknoloji hipotezlerini test etmek için kısa veya orta vadeli projelere girmeyi tercih eden çoğu şirketi kapsamamaktadır.
Neyse ki donanım satıcıları, büyük bulut hizmeti sağlayıcıları aracılığıyla kullanım başına ödeme modelleri sunmaya başladı. Kullanım başına ödeme, işletmelerin bugün kuantum ile deneme yapmalarının önündeki engelleri azalttı. Şimdi anahtar, belirli donanım seçimini özetleyen ve kuruluşunuzun iş sorununa odaklanmasını sağlayan bir teknoloji yığını oluşturmaktır.

4. Kuantum yeteneğini bulun veya geliştirin

Kuantum becerileri, akademik (donanımı, algoritmaları ve sistemi anlayan kuantum fiziği bilim adamları ve araştırmacılar) geliştirmeye (algoritmaları, kitaplıkları ve hizmetleri birbirine bağlayabilen ve kurumsal uygulamalar veya ürün arayüzleri oluşturabilen yazılım kodlayıcıları) kadar uzanan bir yelpazede yer alır.
Kuruluşunuzun kuantum çözümleri tasarlamak için ihtiyaç duyacağı becerilerin kombinasyonunu belirleyerek başlayın ve birden fazla yıl boyunca eğitime büyük bir yatırım yapmaya hazır olun. Daha hızlı bir seçenek, akademi, satıcılar veya güvenilir bir kuantum hizmetleri sağlayıcısı ile ortaklıklar yoluyla kuantum ekosisteminden harici yetenekler elde etmektir.

Kaynak: venturebeat.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*