Pırlanta Seçimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Adsiz tasarim

Sevdiğiniz kadına ya da annenize güzel bir hediye almak isteyebilirsiniz. Bu noktada, pırlanta ürünleri tercih edebilirsiniz. Ancak, internette karşınıza çıkan her markanın ürününü satın almamalısınız. Takı ve aksesuar gibi hem maddi hem de manevi değeri bir hayli fazla olan ürünleri satın alırken daha seçici olmak gerekiyor. Bilhassa çok uzun süreden bu yana varlığını sürdüren ve en iyi pırlanta markası olarak bilinen bir yerden alışveriş yapılmalıdır.

Pırlanta Merkezim; bir pırlanta markasında olması gereken tüm özellikleri bünyesinde taşır. Her şeyden önce, çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Bunun yanı sıra, fiyatları oldukça uygundur. Ayrıca, belirli dönemlerde indirim ve kampanyalar sunduğu söylenebilir. Sonuç olarak, Pırlanta Merkezim; sahip olduğu özellikler ile en iyi pırlanta markası olarak gösterilebilir.

Pırlanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Pırlantanın kalitesini etkileyen faktörlerin sayısı bir hayli fazladır. Bilhassa 4C kuralının önemli olduğunu ifade edebiliriz. Kesim, karat, berraklık ve renk olarak ifade edilen bu faktörler; pırlanta fiyatına doğrudan etki eder. Gelin, bu faktörlere yakından bakalım!

  • Kesim: Pırlantanın kesimi özellikle estetik açıdan oldukça önemlidir. Birden çok pırlanta kesim seçeneği mevcuttur. Her birisinin yansımaları ve ışıltıları da farklılık gösterir. En iyi pırlanta markası arayışında olanlar; bilhassa hangi kesimin kendileri için daha iyi olduğuna bir türlü karar veremezler. Bu noktada, kadınların tarzlarını öne çıkaracak modellere yönelmelerinin gerekli olduğundan bahsedebiliriz. Yuvarlak kesim pırlanta modelleri bir hayli popülerdir. Bu tür ürünlerin başta klasik kıyafetler olmak üzere neredeyse her tarza uygun olduğundan bahsedebiliriz. Ayrıca, zümrüt kesim, markiz kesim, prenses kesim ve üçgen kesim de tercih edilebilir.
  • Berraklık: Pırlanta kalitesine ve fiyatına etki eden bir diğer faktör berraklık olarak bilinir. Her taşın üzerinde birtakım kusurlar yer alır. Hatta, söz konusu kusurlara doğanın izleri adı verilir. Söz konusu kusurların miktar ve büyüklüğü berraklık olarak adlandırılır. Her ne kadar bu kusurların dışarıdan fark edilmesi zor olsa da pırlantaların berraklık sınıfına göre kategorilere ayrıldığından bahsedebiliriz.
  • Karat: Takı sektörü ile içli dışlı olanların bildiği üzere pırlantanın ağırlığını belirtmek adına kullanılan terime karat adı verilir. Karat; pırlantanın değerini ortaya çıkarmak adına yüz eşit parçaya bölünür. Birçok kadın; kaç karat pırlantanın en iyisi olduğunu merak eder. Bu noktada, bazı detaylar dikkate alınmalıdır. Parmağın küçüklüğü veya büyüklüğü önemli bir husustur. Ayrıca, montürün şekli ve bütçesi de göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Renk: Pırlanta; dışarıdan bakıldığında renksiz veya beyaza yakın gözükür. Fakat, pırlantaların farklı renkte olmasına da rastlanır. Hatta, D harfinden başlayan ve Z harfine kadar uzanan pırlanta renk kategorilerinin olduğu ifade edilebilir.

Sonuç olarak, en iyi pırlanta markası arayışında olanların ürün satın alırken yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurmaları şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*