Ses İzolasyonu

ses izolasyonu
ses izolasyonu

Ses izolasyonu, dışarıdan gelen seslerin içeriye, içeride oluşan seslerin dışarıya gitmesini engelleyen bir yapı sistemidir. Daha çok gürültüyü azaltmak için yapılan ses yalıtımı, ortamlarda oluşan rahatsız edici seslerin yok edilmesi için kullanılan bazı malzemeler yardımı ile gerçekleştirilir. Özellikle; hastane, hastane odası, MR odası, ses kayıt stüdyosu, sinema salonu gibi yoğunluğun olduğu alanlar, trafiğin aşırı olduğu bölgeler gibi yerlerde mekanlarda daha rahat çalışma imkanı sunan Ses İzolasyonu , doğru şekilde uygulandığında ve doğru malzemeler kullanıldığında daha iyi sonuçlar vermektedir. Ses İzolasyonu için kullanılan malzemeler iki tip amaca hizmet için üretilmektedir. Yankı problemleri için yönlendirilen akustik ürünler farklı çeşitte ve duvarların dış yüzeyinde kullanılması zorunlu olan ürünlerdir. Ses geçişlerini engellemek için kullanılması gereken malzemelerin bir çoğunluğu duvarların görünen yüzeyinde kullanılması zorunlu olmayan hava boşluğu bırakılarak alçıpan arasında kullanabileceğiniz malzemelerdir. Sesler, belli frekanslarda yayılan yükseklik ve alçaklık seviyesi değişken olan işitsel bir kavramdır. Sesler, her ne kadar iletişim için olmazsa olmaz temel unsur olsa da yüksek frekansta yükselen sesler, kişilerin rahatsızlık duymasına neden olur ki bu da beraberinde bir takım sorunları getirir. Ses İzolasyonu günümüzde yasal olarak şart koşulan ve yapılması mutlak surette şart olan bir işlemdir. Bu işlem için yumurta sünger, piramit sünger, akustik paneller, ses izolasyonu malzemeleri gibi bir takım araçlar kullanılır. Bu malzemelerin her birinin kendine göre var olan özelliklerini inceleyerek karar vermek ve mekanın gerekli ölçümlerini yaptıktan sonra işlem yapmak daha doğru olacaktır.

ses izolasyonu

Bir mekanda oluşan komşu yapıları rahatsız edebilecek düzeyde gürültü olan yerlerde iç bölümlerde yapılacak çalışmalarla Ses İzolasyonu yani ortamdaki gürültü geçiş kaybına uğratılarak izole edilmek üzere çalışmalar yapılabilmektedir. Ortamda oluşan ses sayısı duvardan geçerek kısmi olarak geçiş kaybına uğrar ancak büyük bir bölümü karşı mekana ulaşarak rahatsızlık oluşturmaktadır. Bu gibi durumlarda sesin oluştuğu mekanda duvarlara 53 mm kalınlığında bariyerli turkishpan adı verilen ses kesici ürün plakaları tüm yüzeye kaplandıktan sonra. Çelik veya ağaç konstrüksiyon oluşturarak karkas yapılır. Karkas yapılmasının amacı hava boşluğu bırakılarak ses yalıtım performansının arttırılmasıdır. Daha sonra karkas yüzeylerine akustik bant olarak bilinen yalıtım malzemesi ile kaplanır.

ses izolasyonu
ses izolasyonu

Son olarak çift kat alçıpan çekilerek yüzeyler alçı boya için hazır hale getirilip ses yalıtımı uygulaması sonlandırılır. Bu seviyede yapılan bir uygulama ile uygulama yapılan duvardan geçen ses yüksek oranda kaybolmaktadır. Ses İzolasyonu için akustik ürün çeşitleri kullanım amacına bağlı olarak değişiklik gösterdiği için alanınıza uygun akustik ürünü belirleyemediyseniz projenize en uygun akustik ürün hakkında bilgi edinmek için Turkish Acoustic ile iletişime geçebilirsiniz. Belirlediğiniz ürünleri Turkish Acoustic mağazlarından veya e-ticaret web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. Ürünlerin sertifikasyonları için ürün sayfalarından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*