Fizik Nasıl Çalışılır?

Nasıl Fizik Çalışılır?
Nasıl Fizik Çalışılır?

Fizik nasıl çalışılır konusuna yaklaşmak şöyle olacaktır. İlk önce önyargılarımızı kırmak zorundayız. Çünkü fizik genel anlamda kavramların sıklıkla yer aldığı hatta tamamen kavramlar üzerinde inşa olunan bir bilim dalıdır. Bu sebeple kavramların insan beyninde neden sonuç ilişkisi içerisinde oturması zaman alacaktır. Evet fizik nasıl çalışılır konusuna geri dönersek birinci olarak olarak önyargımızı kırdık.  Tabii ki bunu söylemek kolay değildir.

Yaşadığımız ortam bulunduğumuz yani sınıf ya da eğitim materyalleri ya da eğitimi aldığımız öğretmene bakış açınız bunların hepsi aslında fiziğe bakış açınızı oluşturmaktadır.

Aslında değişimi kendimizden başlattığımız takdirde fizikle ilgili algılarımız ve bakış açımız değişecek, onun anlaşılabilir bir konu olduğu konusu bizde pekişme gösterecektir.

Peki bu kadar felsefi yaklaşımdan sonra “Ben fizik çalışmaya nasıl başlayacağım?” sorusundayız. Şimdi teker teker sıralayalım. İlk önce herkesin yaptığından farklı bir şey yapmayacağız.

Kavramların kafamızda şekil bulabilmesi biraz zaman alabilecektir. Ama bu çok önemli bir adımdır. Kavramlar oluşmaya başlar başlamaz kesinlikle test etmek zorundayız. Yoksa öğrenilen bilgi ya da kavram tekrar edilmediği takdirde süratle unutulabilir.

Çağımızda çok önemli avantajlara sahibiz fiziği öğrenirken birçok görsel kullanmaktayız işte bu görseller bizim Fiziği anlamamıza yardımcı unsurlardır.

Fizik bilimini anlamak zaman gerektirir. Biz yeterli zamanı eğer verebilirsek fizik kesinlikle anlayabileceğimiz ve bizim için de bir o kadar  zevkli bir hale gelebilecektir.

Diğer bilgi yüklü konuların ya da branşların dışında doğal olarak fizik daha çok zaman harcamamızı gerekmektedir.

Çünkü bazı öyle konular vardır ki somut olmaktan öte bizlere soyut kaçmaktadır. Çünkü o bilginin öğrenme aşamasında test edilme şansı çoğu zaman bulunamamaktadır bu da yaşadığımız ortamdan ya da eğitim materyallerinin doğru seçilememesinden kaynaklanmaktadır.

Aslında zor diye fizik konusuna ya da dersine gereksiz anlam yüklemekteyiz. Bu gereksiz işlem bizim enerjimizden çalmakta ve yeni konular öğrenmekte bize engel olmaktadır. Başarılı olduk ya da olamadık başarılı olduysak harika bir sonuç elde ettik. Ancak başarısız olduysak teslim henüz olmadık, olmayacağız, olmamak zorundayız.

Çok sıklıkla bilinen ve kullanılan bir ifadeden bahsetmek istiyorum. Evet hiç kimse başarı basamaklarını eli cebinde çıkmamıştır,  çıkmayacaktır da. Hele konu fizik oldu mu daha çok efor sarf etmek zorundayız.

Çoğumuz mimar mühendis doktor olmak isteriz. Evet bu meslek dalları fiziğe ve matematiğe ve diğer fen bilimleri dallarına çok ciddi anlamda ihtiyaç duymaktadır. Şunu bilmenizi isterim ki çağımız inanılmaz bir süratle değişmekte yakında bu çağ kuantum çağı olarak bile adlandırılabilir. Bütün Bilişim altyapısı, programlama dilleri, algoritmalar kuantum bakış açısı üzerinden değişiklik gösterebilir. Hatta bunun ilk adımlarını görmeye başladık bile. Yazılımı yapan mühendislerimizin algoritmaları baştan aşağı yinelenecek.

Evet fizik öğrenmeye başladık, kavramlar üzerinde düşündük, onları test ettik, başarısız olduk tekrar geri döndük,  kavramları bir kez daha düşündük ve tekrar test ettik.

Eğer bu döngüyü defalarca kere tekrarlarsak mutlaka başarılı olacağız. Başarılı olmamamız için hiçbir sebep kalmayacak. Hatta ciddi anlamda sorun yaratan bu konu hayatımızdan çıkınca diğer derslerin başarısı bile çok olumlu anlamda etkilenecek.

Okuduğunuz üzere aslında bildiklerinizin dışında bir şey söylemedim. Sizin ilk önce değişmeniz üzerine bilgi vermeye çalıştım. Yani anahtar ben değil sizsiniz.

Tek anahtar bilgi asla vazgeçmeyin. Çabuk teslim olmayın….

Sağlıcakla kalın….

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*