Hedef Belirleme

Hedefini belirlemeden çıkığın yolda varacağın yerin bir önemi yoktur. Sen nasıl çıktın bu yola. Kazanayım da neresi olursa olsun mu diyorsun yoksa bir amacın hedefin var m? Ya da hala kararsız mısın?. Yol ayrımında gibi mi hissediyorsun kendini hangi yola girsem diye sorgulama aşamasında mısın?. Bazılarınız hedef belirmeden çıktı bu yola, bazılarınızın hedefi çok net, ve bazılarınız kararsızlık içesinde.Hangi durumda olursanız olun şu soruyu cevaplayın;

Nasıl bir hayat istiyorum?.Seçtiğim ya da seçeceğim meslek bana istediğim hayatı sağlayacak mı?

Doğru sebeplerle yaptığınız hedef belirlemesi sizi başarıya ulaştıracaktır.

Bir hedefinizin olması size en büyük motivasyon kaynağıdır. Öncelikle kendinize hedef belirlemelisiniz.Kendi yetenek ve ilgi alanlarınıza ,kendi kişiliğinize uygun hedefi koymak bu amaç için çalışmak önünüzde engel olarak gördüğünüz bir çok durumu kolayca aşmanızda en önemli etken olacaktır.Hedef belirmesi yaparken aşağıda belirlediğimiz durumları adım adım yapalım

Hedefinizi belirleme de seçmek istediğiniz meslekte çalışan en azından 3 kişiyle konuşun, mesleğin iyi yanları zorlukları nasıl aşamalardan geçildiğini öğrenin araştırma yapın. Hedef belirleme yolunda atacağınız en önemli adım bu olcaktır.

hedef belirlemesinde bir diğer adım ulaşılabilirliğini ölçümlemek: şu anda aldığınız puanlarla belirlediğiniz hedefe ulaşabilir misiniz? Bunu sorun önce kendinize. Sınava kadar olan süreyi de göz önüne alarak , doğru bir çalışma disipliniyle bunu yapabilir misiniz ölçümleme yapın.

hedef belirleme önemlidir: çünkü bir hedef için çalışmak yaptığınız işe anlam katar.

hedef belirleme önemlidir: çünkü koyduğunuz bu hedef sizin geleceğinizi belirleyecek

hedef belirleme önemlidir: çünkü doğru sebeplerle ve istekle koyulmuş olan hedefiniz sizin mutluluğunuzun da anahtarı olacak

Tüm bunları yaptıktan sonra hedefiniz net ise, ulaşılabilir ise, geriye yapılacak bir şey daha kalıyor. Haydi şimdi hayal edelim. Hedefinize ulaştığınızı hayalinizdeki mesleği yaptığınızı hayal edin. Bunun için zihin ekranımızı( bu konuyu ayrı bir yazıda anlatıyorum.) kullanıyoruz. Bu günden 10 yıl sonra neredesiniz? Hedefine ulaşmış olan kendini gördüğünde ne kadar mutlusunuz bir ölçümleme daha yapalım. Herşey yolunda mı?

Hedef belirlemesi yapmadıysanız ya da kararsızsanız yine aynı şeklide zihin ekranımızı kullanarak bu sorumuzu cevaplayabiliriz.

o zaman haydi hedefimize ulaşmak için başlayalım çalışmaya. Sor bakalım bunu başarmış olan kendine NASIL BAŞARDIN? Beynimizin bir özelliği de hayal ile gerçek arasındaki farkı bilmemesidir.Sen hayal et beynin gerçek sansın. Şimdi hedef yolundaki adımlarını planlamaya başlayabilirsin.Ben seni kendinle baş başa bırakayım sonra yine konuşuruz.

Nilüfer Kardeş- Öğrenci ve Aile Koçu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*