Hangi Bölümü Seçmeliyim

Hangi bölümü seçmeliyim? Hangi mesleği seçmeliyim?

Bu sorular şu anda hayatının en önemli soruları belki de. Kafanda dönüp duruyor sürekli, hangi mesleği seçmeliyim? Hangi bölümü seçmeliyim? Hangi mesleği seçmeliyim? Hangi bölümü seçmeliyim? Hangi mesleği seçmeliyim? Hangi bölümü seçmeliyim?

Doğru karar hayatın boyunca seveceğin işi yapmana imkan sağlarken yanlış ya da eksik bilgi ile seçeceğin meslek bir ömür boyu mutsuzluğa da sebep olabilir. Hangi mesleği seçmeliyim sorusunun cevabıhangi bölümü seçmeliyim sorusuyla birlikte ilerler ve bu soruların cevapları tamamı ile sana ait. Burada sadece cevabı bulmana yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu soruya cevap veren uzmanların(!) ortak söylemi sevdiğiniz işi yapın, mutlu olacağınız işi yapın. Bunlara katılmamak mümkün değil ben sadece ‘hangi bölümü seçmeliyim?’ve ‘hangi mesleği seçmeliyim?’sorularına farklıbir boyuttan bakmanı isteyeceğim.

Gelin hadi biraz geçmişe yolculuk yapalım. Bundan 20 yıl önce senin yaşlarında bir gençailesine ben aşçı olmak istiyorum dese ailenin tepkisi ne olurdu. Cevabı çevrende verebilecek birçok yetişkin var çünkühala aynı cevabı veriyorlar. Peki, hayallerinin peşinden giden bu genç kendine hangi mesleği seçmeliyim sorusunu sorduğunda mutlu olacağı işi seçerken o işin 20 yıl sonra çok popüler bir işolacağınıhiçdüşünmüş müydü? Ya da bu işi yapacak eğitimi alacağı, hangi bölümü seçmeliyim sorusunun cevabında bulduğu eğitimi alırken ne kadar eğleneceğini? Bunların cevabını bilemeyiz tek bildiğimiz şu anda o gencin TV de program yaptığı, karizması ile insanları etkilediği ve sevdiği işi yaptığı için mutlu olduğudur. Bu örnekle asıl anlatmak istediğim hangi bölümü seçmeliyim ya da hangi mesleği seçmeliyim sorusunun cevabını verirken birçok etmeni göz önünde bulundurman gerekiyor. Gelin bu etmenlere bir bakalım

Hangi bölümü seçmeliyim ya da hangi mesleği seçmeliyim sorusundan önce, öncelikle hangi meslekleri severek yapabilirim listesi oluşturmakta fayda var. Bunların içinden senin hangi yetkinliklerin bu işi iyi bir şekilde yapmana yardımcı olacak. Bu işin güzel yanları neler, bu işin kötü yanları neler, bu işleri de hayatımı iyi bir şekilde geçirmeme yardımcı olacak maddi imkânları sağlayabilir mi? Bu işin sosyal statüsü nedir? Bu işin sosyal imkânları nedir. Bu sorulara en çok olumlu cevap veren meslek senin seçmen gereken meslek olabilir. Bak şimdi hangi bölümü seçmeliyim ve hangi mesleği seçmeliyim sorusu cevaplanmaya başlıyor.

Bu soruları cevaplayabilmek için öncelikle kendini iyi tanıman gerekiyor. Neleri seversin, neleri sevmezsin, neler seni mutlu eder, önceliklerin neler, nereyi gezmek istersin vs. Bütün bunlarısevdiklerim –sevmediklerim şeklinde listele lütfen. Ve bu listenin başına gelecekte nerede olmak istersin sorusunun cevabını da yaz. Seçmek istediğin mesleğin de olumlu ve olumsuz özelliklerini listele ve bu meslek ilerde nerede olur sorusunun cevabınıda ver ve sonra bunları karşılaştır. Bu karşılaştırma sonunda hangi bölümü seçmeliyim ve hangi mesleği seçmeliyim soruları şekillenecektir.

Haydi şimdi ben seni kendinle baş başa bırakayım sonra yine konuşuruz.

Nilüfer Kardeş

Öğrenci ve Aile Koçu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*