Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Bugün dikkat dağınıklığı hakkında konuşmak istedim. Öncelikle dikkati tanımlarsak duygularımızı ve düşüncelerimizi bir şey üzerinde toplamaktır. Dikkat tam olarak anda olmaktır. Dikkat dağınıklığını da , şimdi de olamamak olarak tanımlayabiliriz sanırım. Örneğin ekmek keserken dikkat dağınıklığı yaşar ve aklınıza bir matematik sorusu takılırsa elinizi kesersiniz ya da ders çalışırken yarın ne giysem diye düşünmeye başlarsanız ve gelen düşüncelere takılırsanız dikkat dağınıklığı yaşar ve çalıştığınız dersten bir şey anlamazsınız.

Tam ders çalışmak için geçiyorsunuz başına aklınıza bir sürü düşünce yağmaya başlıyor ve hoş geldin dikkat dağınıklığı . ‘Ben biraz ara vereyim bari’ diyorsunuz. Sonra tekrar ders çalışmak için başlıyorsunuz soru çözmeye yine aklınıza bir şey takılıyor ve yine dikkat dağınıklığı başlıyor.

Dikkat dağınıklığını tetikleyen bazı şeyler vardır uykusuzluk, yorgunluk, duygusal karmaşa içerisinde olmak, kafamızın içinin karışık olması gibi…

Dikkat dağınıklığını nasıl durumlarda yaşadığınızı tespit ederek başlayalım işe. Yorgunken ya da uykunuz varken yaşıyorsanız önce dinlenin sonra ders çalışın, .Dikkat dağınıklığınız uykusuzluk veya yorgunluk dışında kalan herhangi bir şeye bağlı ise önce biraz düşünelim ne zamanlar dikkat dağınıklığı yaşıyorsunuz ders çalışmak dışında dikkat dağınıklığı yaşadığınız durum veya olaylar var mı? peki tam olarak hangi dersi çalışırken yaşıyorsunuz dikkat dağınıklığını?. ya da bütün dersler için geçerli mi bu durum?.

Bu soruları cevaplayalım önce.

Şimdi tam olarak ne istediğimizi düşünelim dikkat dağınıklığı yaşamak istemiyorum diyeceksiniz. Peki bunu olumlu bir ifade ile söyleyecek olsak ne derdiniz?.

Mevlananın bir sözü vardır bu durumu çok güzel bir şekilde özetleyen’gül düşünür gülistan olursun, diken düşünür dikenlik olursun’ diye. Sürekli olumsuz ifadelerle düşünmek bunu arttırmamıza sebep olur. Sürekli olarak dikkat dağınıklığını düşünürseniz sürekli dikkat dağınıklığı hakkında konuşursanız bunu arttırırsınız. Öncelikle kullandığımız kelimeleri olumlu ifade etmeye çalışalım. Neyi istemediğimize değil, ne istediğimize yönelik cümleler kuralım. Yani diyorum ki dikkat dağınıklığı yaşamak istemiyorum yerine dikkatimi yaptığım işe yoğunlaştırmak istiyorum dersek dikkatli olma isteğimizi arttırırız. Bu olumlu ifadeyi siz kendiniz için en uygun nasılsa o şekilde oluşturun. Yeter ki olumlu bir şekilde ifade edin.

Şimdi sırada bunu nasıl yapacağımız var: Olumlu bir şekilde dikkat dağınıklığı yaşamak istemiyorum ifadesini dönüştürdükten sonra şu soruyu cevaplayalım: Düşünün bakalım biraz dikkatinizi tam olarak vererek yaptığınız neler var? Peki bunu nasıl yapıyorsunuz da dikkat dağınıklığı yaşamıyorsunuz. Bunları bir kenara yazabilirsiniz. Şimdi de ders çalışırken de aynı sistemi uygulasanız nasıl olur bunu düşünün lütfen. Ders çalışmanızı bu sisteme göre uyarlayabilir misiniz hayal edin.

Dikkatimizi yaptığımız işe vermemizi sağlayacak başka yöntemlerde elbette mevcut. Burada önemli olan şey istediğimiz tam olarak ve olumlu bir şekilde ifade etmektir. Herhangi başka bir durum veya işte dikkat dağınıklığı yaşamamayı başarıyorsak bunu istediğimiz her durum ve işte başarabileceğimizi bilmemiz gerekir. İnsan istediği her şeyi başarabilir önemli olan istemek kendine uygun yolu belirlemek ve bunun olacağına inanmaktır.

Nilüfer Kardeş

Öğrenci ve Aile Koçu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*