Madde ve Özellikleri Soru Çözüm Videosu – Bilgi Sarmal Yayınları

Madde ve Özellikleri
Madde ve Özellikleri

Madde ve Özellikleri : MADDELERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ Uzayda yer kaplayan, kütlesi ve eylemsizliği olan canlı veya cansız her şeye madde, maddenin şekil verilmiş haline cisim denir. Tüm maddeler için kütle, hacim ve eylemsizlik ortak özelliktir. Altın bir maddedir. Altın yüzük bir cisimdir.

1. Kütle Bir cismin içerdiği madde miktarına kütle denir. m harfiyle gösterilir. Birimi kg dır. Bazı kütle birimleri arasındaki dönüşüm aşağıdaki gibidir. 1 ton = 1000 kg , 1 kg = 1000 g , 1 g = 1000 mg Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür.

Eşit kollu terazinin kefelerine kütlesi ölçülmek istenen cisim ile kütlesi bilinen standart kütleler konulur. Denge sağlandığında kefelerdeki toplam kütleler şekildeki gibi birbirine eşittir.

2. Hacim Maddelerin uzayda kapladıkları yere hacim denir. V harfiyle gösterilir. Birimi m3 tür. Bazı hacim birimleri arasındaki dönüşüm aşağıdaki gibidir.

1 m3 = 1000 dm3 , 1 dm3 = 1 L , 1 L = 1000 mL

Madde ve özelikleri konusunda katıların hacimleri düzgün geometrik şekle sahiplerse formüllerle, düzgün geometrik şekle sahip değillerse dereceli kapla bulunur. Sıvıların hacimleri dereceli kap yardımıyla hesaplanır.

Sıvılar bulundukları kabın hacmini kendi hacimleri kadar doldurduklarından, kabın hacminden faydalanarak sıvıların hacimleri hesaplanabilir. Gazlar, bulundukları kabı tamamen dolduracak biçimde yayıldıklarından kabın hacmi içindeki gazın da hacmidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*