Newtonun Hareket Yasaları Eğik Düzlemde İvme Konu Anlatım Videosu

Eğik Düzlem Konu Anlatım
Eğik Düzlem Konu Anlatım

Eğik Düzlem Konu Anlatım Videosu: Sürtünmeli yada sürtünmesiz yüzeylerde cisim üzerine etkiyen kuvvetler incelenecektir. Statik ve Kinetik sürtünmelerin cismin hareketi üzerindeki etkilerine değinilecektir.

Lise fizik dersi alt konusu olan Newtonun hareket yasaları ve eğik düzlemde ivme konu anlatım videosunu izleyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Dinamik konu anlatımı ve soru çözümü içerikleri için dinamik ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dinamik Eğik Düzlemde Hareket Nedir?

Fizik konu anlatımının ve dinamik konusunun önemli fizik konularından biridir. Fizik-mekanik konu başlığının altında da işlenir. Eğik düzlemde hareket aynı zamanda basit makineler konusunda da işlenmektedir. Eğik düzlem aynı zamanda yoldan kaybın kuvvetten kazancın olduğu bir basit makinedir. Bu fizik Eğik Düzlem Konu Anlatım da ivme konusunu ve eğik düzlem üzerinde sürtünme kuvvetini inceleyeceğiz.

Kütle eğik düzlemde aşağıya doğru kayarken hız değişimine uğramakta kütlenin hızı pozitif yönde ya da negatif yönde değişmektedir. İvme sürtünme kuvvetinin etkisinde kütleye azaltıcı bir etki yapabilir. Eğik Düzlem Konu Anlatımı bölümünde en önemli ayrıntılardan biri hızlandırma ivmesi kavramıdır.

Eğik Düzlemde Sürtünme Kuvveti Etkisi

Sürtünme kuvvetinin olmaması da cismin hızında pozitif bir etki yapacaktır. Sürtünme kuvvetinin cismi aynı zamanda zemine bağlayıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

m kütleli sismin sürtünmeli eğik düzlemde hareketine sebep olan kuvvetler
Sürtünmeli Eğik Düzlemde m kütleli cisim hangi kuvvetlerin etkisi altındadır?

Eğik Düzlem Konu Anlatımı

Bu bölümde fizik konu anlatımına kütlenin hareket denkleminin bulunması ile başlıyoruz. Fizikte kütlenin hareket denklemi ilk olarak cisim üzerine etki eden kuvvetlerin bileşkesinin bulunması ile başlar. Yani kütlenin hareket denklemi onun yörüngesini belirleyecektir. Hareket denklemini Newton Yasalarından istifade ederek kullanıyoruz. Newton’un ikinci yasası bize hareket denklemini verecektir. Eğik düzlemde kütlenin ivmesi net kuvvetin cismin kütlesine bölünmesi bulunacaktır.

Tabiki cismin ya da kütlenin hareket denklemi sadece eğik düzlem de değil tüm evrende uygulayabiliriz. Atomik ölçekte olmadığı sürece Newton yasaları her zaman geçerlidir. Fizikte hareket için en önemli referans kaynağı Newton yasalarıdır. Atomik ölçekte de Newton mekaniği kısmi olarak çalışsa da artık bizim için geçerli olana yasalar Kuantum mekaniği yasalarıdır.

Modern fizik bölümde yani web sitemizin modern fizik konu anlatımında kuantum mekaniğini ayrıntılı olarak değinilmektedir.

Eğik Düzlemde Hareket Formülleri

Eğik Düzlem Konu Anlatımda aşağıdaki resimde iki farklı kütle ve makaralardan oluşmuş bir sistem gözükmektedir. Uygulayacağımız kuvvete göre ve sürtünme kuvvetinin değerine göre kütleler belirli bir ivme değerine ulaşacaktır.

Dinamik 06 Eğik Düzlemde İvme Konu Anlatımı .pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

 

https://hasanongan.com/newtonun-hareket-yasalari-ivme-konu-anlatimi-videosu-4/

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*