İki Boyutta Hareket Konu Anlatım Videosu

iki boyutta hareket
iki boyutta hareket

İki Boyutta Hareket Konu Anlatım Videosu: Belli bir yükseklikten ya da yer seviyesinden belli bir açıyla yapılan harekete İki Boyutta Hareket denir. Atılan cismin başlangıçta sahip olduğu enerji ile aynı hizadan geçerken sahip olduğu enerji de aynıdır. Hareketlinin her hangi bir anda ki enerjisi enerji korunuma göre de bulunabilir. İki Boyutta Hareket Konu Anlatım Videosu sorularının çözümü de konunun ayrıntılı olarak anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Bu hareketi iki boyutlu hareket olarak ta tanımlayabiliriz. Yani iki boyutlu hareket derken hem yatay ham de dikey doğrultuda hareketi kastediyoruz. Yatay doğrultuda hareketi ilk hızın x ekseninde ki hareketidir. Hareketin tamamlanması süresince bu yatay hız değişmeyecektir.

Iki Boyutta hareket resim
Iki Boyutta hareket resim

İki Boyutta Hareket Nedir?

Eğik Atış bölümüne yatayla belli bir açı koşuluna uyarak yapılan bir atış olduğunu ve bileşik hareket çeşidi olduğunu söyleyerek başlıyoruz.

Eğik atış hem yatay hem de dikey hızların kombinasyonun sonucudur.

Eğik atışta yatay hız daima korunmaktadır. Hızının en düşük olduğu değer en tepe noktadır.

Menzil kavramına eğik atışta da oldukça sıklıkla değiniyoruz. Maksimum menzil şartı değindiğimiz konulardan bir diğeridir.

İki Boyutta Hareket  Konu Anlatımı

Bir eğik atış hareketinde yatay hareket ve dikey hareket birbirinden bağımsızdır. Yani bu hareketlerden biri, diğerini etkilemez.

İki Boyutta Hareket  Formülleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*