Coulomb Yasası Konu Anlatım Videosu

Coulomb Yasası Nedir?

Doğada aynı cins elektrik yükü taşıyan cisimler birbirini iter. Zıt cins elektrik yükü taşıyan cisimler birbirini çeker. Çekme ya da itme kuvvetleri cisimlerin elektrik yüklerinden kaynaklandığı için bu kuvvete elektriksel kuvvet denir.

Yüklü cisimler arasındaki itme ya da çekme kuvveti ilk defa Coulomb tarafından bulunmuştur.

İki yüklü cisim birbirlerini yüklerinin çarpımı ile doğru, aralarındaki uzaklığın karesi ile ters orantılı olan bir kuvvetle çeker ya da iter.

Coulomb Yasası Konu Anlatımı

Birden çok elektrik yükünün herhangi bir yüke yaptıkları toplam etki, her bir yükün yaptığı etkilerin vektörel toplamıdır.

İki noktaya sabit yükler yerleştirilip, bu noktaları birleştiren doğru üzerindeki üçüncü bir noktada serbest bırakılan yükün dengede kalması için:

 

  1. Sabit yükler aynı işaretli ise; üçüncü yük sabit noktalar arasında değerce küçük olan yüke daha yakın bir noktaya bırakılmalıdır. Serbest bırakılan yükün cinsi ve miktarı bu noktanın yerini etkilemez.

 

  1. Sabit yükler zıt işaretli ise; üçüncü yük sabit noktaların dışında ve yük miktarı değerce daha az olan yüke yakın bir noktaya bırakılmalıdır. Serbest bırakılan yükün cinsi ve miktarı bu noktanın yerini etkilemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*