Mekanik Enerji Konu Anlatımı Videosu

Mekanik Enerji
Mekanik Enerji

Mekanik Enerji Konu Anlatımı Videosu: Kütlenin bir kuvvet etkisinde yer değiştirmesi neticesinde belli zaman aralığında aldığı yol karşılığı olarak bir hıza sahip olduğunu biliyoruz. Kütlenin yada cismin yer değiştirmesi yatay yada dikey doğrultuda olabilecektir. Sürtünmelerin ihmal edildiği yada ihmal edilmediği ortamlarda mekanik enerji hep korunacaktır. Konu anlatımlarımızın arasında yer almakta bulunan Mekanik Enerji Konu Anlatımı Videosu içeriğinde bu ayrıntılara değinilecektir.

PDF İNDİR !

Mekanik Enerji pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

Mekanik Enerji Nedir?

Fizik konu anlatımında mekanik enerjinin yeri çok önemlidir. Çünkü içinde kinetik, potansiyel, sürtünme kuvveti, eğik düzlemde hareket, Newton’un ikinci kanunu gibi çok önemli konuları barındırabilir.

Sürtünmenin olmadığı bir sistemde toplam enerji kinetik ve potansiyel toplamıdır. Sürtünme kuvvetini dikkate almadığımızda mekanik enerji değeri sabit çıkacaktır. Mekanik enerji konusuna dairesel hareket ve itme momentum konularında da değinilir.

Bir başka deyişle herhangi bir andaki sistemin toplam enerjisi sabittir.

Mekanik enerji adın da anlaşılacağı üzeri herhangi bir sistemin me­kanik hareketi dolayısıyla sahip olduğu enerjidir.

Mekanik Enerji dönüşümü nedir?

Mekanik Enerji dönüşümünde hesaplama yöntemleri nelerdir?

Enerji dönüşümü ile Mekanik Enerji arasındaki fark nedir?

Mekanik Enerji dönüşümünün fizik sorularına uygulanması nasıl olur?

Mekanik Enerji Konu Anlatımı

Mekanik enerji konusuna grafikleri inceleyerek başlıyoruz. Bunlar kinetik ve potansiyel enerji grafikleridir. Serbest düşmeye bırakılan bir cismin zamana karşı potansiyel enerji değeri ile yine zamana karşı kinetik enerji grafiğinin anlık değer toplamlarının sabit olduğu görülmekte. Hareketin başlangıcında mekanik enerji değeri sadece potansiyel enerji değerine eşitken devam eden süreçte hem kinetik hem de potansiyel değerlerinin eşiti  mekanik enerji değerine karşılık geliyor.

Mekanik enerji hesabında düzlem üzerinde hareket eden sürtünmeden dolayı sürtünme enerjisinin yaptığı işte dikkate alınıyor. Sürtünme enerjisi yaptığı iş mekanik enerji toplamında değişikliğe yol açıyor. Şekilli olarak detaylı bir biçimde mekanik enerji de eşitlik denkleminin neresinde yer aldığı anlatılmaktadır. Yay sistemleri de mekanik enerji de oldukça sık kullanılan örneklerden biridir. Yayın potansiyel enerjisi hesabı yapılırken hız, yay sabiti, sürtünme kuvveti, potansiyel enerji gibi ayrıntılar bizi sonuca götürüyor ve sonuçta tüm işlemler yine mekanik enerjinin korunumu sonucunu doğuruyor.

Mekanik Enerji Konu Formülleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*