Çembersel Hareket Konik Sarkaç Konu Anlatım Videosu

Belli bir merkeze bir ip yardımıyla bağlı olan düşey konumdaki cismin hareketi

Çembersel Hareket Konik Sarkaç Konu Anlatım Videosu: bir merkez etrafında eşit zaman aralıklarında eşit yollar alan cisimlerin hareketlerine çembersel hareket denmektedir. Bir cisim düşey ya da yatay düzlemle belli bir açı yaparak bir merkez etrafında periyodik bir hareket yapıyorsa da buna konik hareket denmektedir.

Lise fizik dersi alt konusu olan Dairesel harekette konik sarkaç konu anlatımı videosunu izleyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Çembersel Hareket konu anlatımı ve soru çözümü içerikleri için çembersel hareket ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konik Sarkaç Nedir?

Bir ipin ucuna asılmış bulunan bir cisim sabit hızla düzgün dairesel hareket yaparsa çizdiği yörünge ve bağlı olduğu ip koni şeklini alacaktır. Bu şekilde düzgün dairesel hareket yapan cisme konik sarkaç denir.

Konik Sarkaç Konu Anlatımı

Konik hareket yapan cisim üzerindeki kuvvetlerin x ve y eksenleri üzerindeki izdüşümlerine bakmamız konuyu anlamamızda yardımcı olacaktır. Merkezcil kuvvetle cismin ağırlığını oranı ipin düşeyle yaptığı açının tanjantını verecektir. Aynı zamanda açı değeri de cismin kütlesine de bağlı değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*