Düzgün Elektrik Alan Soru Çözüm Videosu

Duzgun Elektrik Alan Konu Anlatim ve Soru CozumVideosu
Duzgun Elektrik Alan Konu Anlatim ve Soru CozumVideosu

Düzgün Elektrik Alan Soru Çözüm Videosu: Elektrik alan değerinin sabit olduğu bir ortamda ya da iki levha arasında parçacıklar üzerine etki eden kuvvetler bulunmaktadır. Bunlar yer çekimi kuvveti ve elektrik alanın parçacık üzerindeki etkisi olan elektriksel kuvvettir. Düzgün elektrik alan ve paralel levhalar arasında oluşturulabilir. Bir üretecin kutuplarına bağlanan iki paralel levha arasında düzgün elektrik alan oluşacaktır. Düzgün Elektrik Alan Konu Anlatım Soru Çözüm Videosu içeriğinde elektrik alana maruz bırakılan parçacıkların ivmelenmelerini, kinetik enerji kazanmalarını ve karşı levhaya çarpma hızlarını inceleyeceğiz.

Düzgün Elektrik Alan Nedir?

Birbirine paralel olarak yerleştirilen iletken iki levha, bir üretece şekildeki gibi bağlandığında levhalardan biri + ile yüklenirken diğeri de eşit miktarda ve ile yüklenir. Levhalar arasında oluşan elektrik alanın yönü + yüklü levhadan – yüklü levhaya doğrudur. Yüklü levhalar arasında bu şekilde elde edilen elektrik alana düzgün elektrik alan denir.

Duzgun Elektrik Alan Nedir
Düzgün Elektrik Alan Nedir?
Düzgün Elektrik Alanda Hareket
Düzgün Elektrik Alanda Hareket

 

11.Sınıf Fizik Düzgün Elektrik Konu

Lise fizik dersi alt konusu olan Paralel levhalar soru çözüm videosunu izleyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Paralel Levhalar konu anlatımı ve soru çözümü içerikleri için paralel levhalar ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Paralel Levhalarda Soru Çözme Yöntemleri Nelerdir?

Paralel Levhalar arasındaki Elektrik alanın yönü ve şiddeti he yerde aynıdır. Böyle bir alan elektriksel alan, eşit ve zıt yüklerle yüklü iletken paralel levhalar arasına kurulabilir.

                        

                  Şekil A                                                      Şekil B

Şekil A’ da paralel levhalar arasındaki sabit elektrik alan görülmektedir.

Şekil B’ de ise paralel levhalar arasındaki potansiyel fark değişimi görülmektedir. Sabit bir Elektrik Alanda potansiyelin değişmesi paralel levhaların farklı uzaklık noktalarında olacaktır.

Yükü q kütlesi m olan parçacık Şekil A da ki gibi olan elektriksel alana alana girdiğinde  F = q.E değerinde bir kuvvetin etkisinde kalır.

Yüklü parçacık elektriksel alana ilk hızsız bırakılırsa, alan doğrultusunda mutlaka hızlanacaktır. Parçacığın yükü(+) ise elektrik alan yönünde (yani (+) dan (-) ye doğru) ; (-) ise elektrik alan yönünün tersi istikametinde hızlanacaktır.

Yüklü parçacık elektriksel alana paralel olarak bir ilk hızla fırlatılırsa, fırlatılış yönüne ve yükün işaretine bağlı olarak ya düzgün hızlanır ya da yavaşlar.

Yüklü parçacık üzerine etki eden kuvvet elektrik alan boyunca ona iş yaptırır.

Parçacığın yükü q, hareket ettiği iki nokta arasındaki potansiyel farkı V ise yapılan iş

W = F . d  = q . E . d = q . (V/d) . d = q.V şeklinde olacaktır.

Düzgün Elektrik Alan ve Paralel Levhalar

Paralel Levhalar | Düzgün Elektrik Alan | Online Fizik konusuna öncelikli olarak Düzgün Elektrik Alan nelerden oluşur? Bu Elektrik Alan içerisinde bulunan parçacıkların davranışı ne olur? Elektriksel kuvvetin parçacık üzerinde yaptığı işi nasıl tanımlayabiliriz? Tüm bu sorulara yanıt arayarak kuvvetin etkisinde kalan cismi inceleyebiliriz.

İki paralel levha arasında bir gerilim oluşturulduğu durumunda aynı zamanda bir Elektrik Alanın varlığından da söz etmiş oluyoruz. Pozitif yüklü plakadan ya da levhadan negatif yüklü plakaya doğru bir elektrik alan oluşacaktır. Bu elektrik alan içerinde ki parçacıklara Elektriksel Kuvvet etki etmektedir. Etki eden Elektrik Alanı yeryüzüne düşmekte olan bir cisme etki eden Yer çekimi kuvvetine benzetebiliriz.

Düzgün Elektrik Alanda İvmeli Hareket

Cisim üzerinde eğer bir kuvvet varsa ve değeri sıfırdan farlı ise cisim İvmeli Hareket yapacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*