Zihin Ekranı

Zihin Ekranı

Koçluğun en güçlü araçlarından biri zihin ekranıdır. Zihin ekranı tıpkı bir televizyon ekranı gibidir. Tek farkla bu televizyon kişiye özgüdür.

Zihin ekranımızda hayal kurabilir, tasarlayabilir, geçmişte ki anılarımızı ve gelecekteki düşlerimizi canlandırabiliriz. Zihin ekranımızı kullanmayı öğrenirsek dikkat dağınıklığı stres kaygı vb. durumlarda nasıl çözümler üretebileceğimize de ışık olacak bir yolu açmış oluruz.

Zihin ekranını açmak için öncelikle somut bir şey ile başlayalım, örneğin elinize bir kalem alın ve birkaç saniye baktıktan sonra gözlerinizi kapatıp bu kalemi düşünün.Gözünüzün önünde kalemin görüntüsü belirecektir.Şimdi de bir kazak düşünün, bu kazak kırmızı olsun. Bu görüntüler gözünüzün önünde belirecektir. Sevdiğiniz bir arkadaşınızı düşünün onunla birlikte gittiğiniz bir yeri düşünün. Bunların hepsini yaptıysanız zihin ekranınız kullanıma hazırdır.

Zihin ekranımızda istediğimiz herşeyi yapabiliriz ve bunları şimdiye uyarlayabiliriz. Sihir değil bahsettiğim olay bilimsel bir gerçektir.Zihnimizin yapısını inceleyen bilim adamları onun hayal ile gerçek arasındaki farkı ayırt etmediğini bulmuşlardır.Zaman zaman siz de farkında olmadan bunu yaparsınız aslında.

Zihin ekranında başarmak istediğimiz bir şeyin görüntüsünü tasarlayabiliriz. Haydi bir örnek yapalım birlikte. Şimdi başarmak istediğin bir şey düşün bu yakın zamanda olacak bir şey olsun küçük bir şey olsun.Şimdi bunu zihin ekranında canladır. Bunu başarmış olan kendini gör, tüm detaylarıyla tasarla, ses varsa o sesleri duy başardığın o andaki mutluluk hissini hisset.Sınıftaki çöp kutusuna kağıt topu atıyoruz diyelim.Önce zihin ekranında bu kağıt topunu bir kaç kez attığını canlandır.Tüm detaylarıyla tasarla bunu.Basket yaptığın andaki görüntüyle başarmış olan kendini gör zihin ekranında.Daha sonra sınıftaki çöp kutusuyla dene bunu bakalım. Ne kadar kolayca atıyorsun değil mi?.İşte bu örnek beynimizin hayal ile gerçek arasında ki farkı bilmediğini ve bizim istersek herşeyi başarabileceğimizi gösteriyor.

Daha zihin ekranımızda yapabileceğimiz bir çok şey var. Başarabileceklerimizin sınırı haayllerimizle sınırlı sadece. Şimdilik bu kadar hadi seni kendinle biraz başbaşa bırakayım sonra yine konuşuruz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*