Fizik Bilimine Giriş Soru Çözüm Videosu – Bilgi Sarmal Yayınları

Fizik Bilimine Giriş
Fizik Bilimine Giriş

Fizik Bilimine Giriş : Fizik; maddeyi, maddenin hareketini enerji ve kuvvet kavramlarıyla birlikte inceleyen doğa bilimidir. Genel olarak fizik, doğanın analizini, nasıl sorusuna cevap arayarak yapmaya çalışır.

Fizik en eski bilim dallarından biridir. Astronomi, felsefe, kimya, matematik ve biyoloji ile iç içe olduğu için bu bilimlerle eş anlamlı olarak da kullanılmıştır.

Fizikteki gelişmeler genellikle teknolojiye uygulandığı için diğer bilimleri etkilemiştir. Ayrıca biyofizik, kimya fiziği, astrofizik ve jeofizik gibi uygulama alanları nedeniyle fiziğin sınırlarını çizmek çok da kolay değildir.

Mekanik: Hareket, kuvvet ve denge ile ilgilenir. Makinelerin çalışma prensibi, dalgaların oluşumu, denge gibi geniş bir uğraş alanı vardır.

Elektrik ve manyetizma alanlarının ilgilendiği bütün konuları kapsar. Elektrik akımı, durgun elektrik, maddelerin manyetik özelliği, pusulalar elektromanyetizmanın uğraş alanıdır.

Katı hâl fiziği: Kristal yapıdaki maddelerin elektriksel, manyetik, optik ve termal özelliklerini araştırır. Nanoteknoloji, süper iletkenlik, Güneş pilleri Katı hâl fiziğinin uğraş alanlarındandır.

Fizik Bilimine Giriş Soru Çözüm Videosu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*