Basınç Soru Çözüm Videosu

Kati basinci
Kati basinci

Basınç Soru Çözüm Videosu: Katılar ve sıvılar ağırlıkları, gazlar ise hem ağırlıkları hem de moleküllerinin hareketi nedeniyle temas ettikleri yüzeylere kuvvet uygularlar. Birim yüzeye dik olarak uygulanan kuvvetin büyüklüğüne basınç, tüm yüzeye dik olarak uygulanan kuvvete basınç kuvveti denir. Basınç P, dik kuvvet F, temas alanı S ile gösterilirse, basınç değeri kuvvetin yüzey alanına bölünmesiyle elde edilecektir. Basınç Soru Çözüm Videosu konu anlatımlarına ve birden fazla yayınevinin soru çözümlerine yer verilmektedir.

 

 

Lise fizik dersi alt konusu olan Basınç soru çözüm videosunu izleyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Basınç konu anlatımı ve soru çözümü içerikleri için basınç ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Düzgün Katı Cisimlerin Basıncını Bulma

F nin birimi newton, S nin birimi m² alınırsa P nin birimi newton/metre² olur. SI birim sisteminde N/m² nin diğer adı pascaldır. Pa sembolüyle gösterilir. Kuvvet vektörel bir büyüklük olmasına rağmen, basınç skaler bir büyüklüktür.

KATI BASINCI

Basinc
Basıncın Yüzey Alanı ile İlişkisi

Katı basıncının nedeni katıların ağırlığıdır. Ağırlığı G, temas yüzey alanı S olan şekildeki cismin zemine yaptığı basınç, ağırlığın yüzey alanına bölünmesiyle bulunacaktır.

Bu cisimlerin basınçları bulunurken  P=h.d.g   formülünden yararlanacağız.

Katı Cisimlerin Basınç Formülü

Katı cisimler üzerlerine uygulanan basıncı değiştirmeksizin iletemezler.

Basınç Soru Çözümleri 01 pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

KATI-SIVI BASINCI SORULARI ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Eşit hacimlerde karıştırılarak elde edilen homojen karışımın özkütlesi ile basınç bulunurken yine P = h . dk . g   formülünden yararlanılır. Sıvılarda basınç formülünden de görüleceği üzerine 3 parametreye bağlıdır. Bunlar özkütle, sıvının kabın açık olan yüzeyine dikey uzunluğu ve yerçekimi değeridir. Sıvılarda basınç birden fazla sıvının bulunduğu kapta değişiklik gösterecektir. Sıvıların ayrı ayrı basınçları toplanarak toplam sıvı basıncı elde edilecektir.

PDF İNDİR !

Basınç Soru Çözümü 02 pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

KATI-SIVI BASINCI SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ

[ultimate-faqs include_category=’basinc-konu-anlatimi’]

Katı- Sıvı Basıncı soruları nasıl çözülür?

PDF İNDİR !

 

Katı/Sıvı Basıncı Soru Çözümleri 03 pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*