Basınç Nedir Konu Anlatımı Videosu

kati basinci nelere baglidir
kati basinci nelere baglidir

Basınç Nedir Konu Anlatımı Videosu: Basınç konusu katı basıncı, sıvı basıncı ve gazların basıncı olarak üç farklı bölümde inceleyeceğiz. Kapalı bir kap içerinde hem sıvıların hem katıların hem de gazların bulunuşuna göre sıvı ve gaz basınçlarında meydana değişiklikler de işlenecektir.

Lise fizik dersi alt konusu olan Basınç kavramı ve katı basıncı konu anlatım videosunu izleyin ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Basınç konu anlatımı ve soru çözümü içerikleri için basınç ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Basınç ve Katı Basıncı Nedir?

Birim yüzey alanına(metrekare) eki eden kuvvete veya alan ile kuvvet(newton) oranına basınç denir. Bu SI birimi paskal ölçülür.

Basınç ve Katı Basıncı Konu Anlatımı

Katı cisimler ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye basınç yaparlar. Taban alanı S, ağırlığı G olan katı bir cisim, bulunduğu yüzeye; P=h.d.g kadar bir basınç uygularlar.

1. Katılarda basınç kuvveti daima katının ağırlığı kadardır. Dolayısıyla katı cismi hangi yüzeyi üzerine koyarsak koyalım basınç kuvveti değişmez.

2.Düzgün katıların (küp, dikdörtgenler prizması, silindir) zemine yaptıkları basınç P=h.d.g ile de hesaplanabilir. Burada h cismin yüksekliği, d ise özkütlesidir, g yerçekimi ivmesidir..

3. Katılar uygulanan kuvveti kendi doğrultusunda aynen iletirken, basıncı aynen iletemezler. Katılarda basınç genel olarak yüzeyle ters orantılıdır.

Katı Basıncı Nelere Bağlıdır

Sonuç olarak yükseklik, özkütle ve yerçekimi ivmesi.

Katı cisimlerin yüzeye uyguladıkları kuvvet, katının yüzeye temas eden alanına bağlı olarak değişmez. Cismi hangi şekilde koyarsak koyalım kuvvet değişmeyecektir.

Katı Basıncı pdf dosyasını indirip çıktı alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*