Ataleti Yenmek

Ataleti Yenmek

Yapmak istediğiniz bir şey var, nasıl yapacağınızı biliyorsunuz, yapınca ne elde edeceğinizi biliyorsunuz fakat bir türlü yapmıyorsanız siz atalet halindesiniz demektir.

Türk Dil Kurumu atalet kelimesini; tembellik, işlemezlik olarak tanımlıyor. Atalet hali, bir amaca yönelik olarak eyleme geçememe olarak da ifade edilebilir.

Eğer bir süredir ne yapmak istediğinizi biliyor, nasıl yapacağınızı biliyor, neler elde edeceğinizi biliyor, yapmamakla neler kaçırdığınızı biliyorsanız yine de hiç bir şey yapmıyorsanız ya da başlıyor fakat devam etmiyorsanız siz atalet hali içersindesiniz, yani tembellik yaşıyorsunuz.

Peki bunun nedenleri neler olabilir ?

– hedefiniz yoktur ya da net değildir, o zaman harekete geçmek için bir sebep bulamaz ve atalete düşersiniz

-motivasyonunuz eksiktir , bu durumda hedefiniz için harekete geçersiniz fakat bir türlü devamını getiremez ve atalete düşersiniz

-iradeniz(iç disiplininiz) eksiktir, harekete geçmek için ihttiyacınız olan, sizi zorlayıcı irade gücünüz yetersiz kalır ve atalete düşersiniz

– defalarca denemiş fakat hep o istemediğiniz sonuca varmışsınızdır ve yine aynı sonuca ulaşacağınızı düşünerek adım atamıyorsunuzdur ve bu da ataletin ta kendisidir.

-başarısız olurum diye korkuyorsunuzdur, korkularımız bizi en çok istediğimiz şey için bile harekete geçmekten alıkoyar böylece atalete düşersiniz

-zamanı iyi kullanamıyorsunuzdur, işe başlamadan önce planlama yapmadıysanız zaman sizin için çok hızlı akar ve vazgecersiniz böylece atalete düşersiniz

ve bu liste uzayıp gidebilir…….

Peki neden acaba aynı kısır döngü içinde olmanıza rağmen bundan bir türlü kurtulamıyorsunuz?

Bunun en önemli sebebi atalet hali içersinde olduğunuzun farkında olmamanızdır.Diğer bir neden ise sorunu sürekli dış etkenlerde aramanızdır.’Sular kesildi o yüzden çalışamadım ’ bahanesine benzer biraz bu durum.

Peki bu durumdan nasıl kurtulunur.Burada çok önemli bir adım atılması gerekiyor ki bu da içinde bulunduğunuz atalet halinin farkına varmak ve bunu kabul etmek.Tamam şimdi bu yazıyla beraber atalet halinde olduğunuzun farkına vardınız sanırım, yaptıklarınızın ve yapmadıklarınızın sebebini öğrendiniz, şimdi sırada ne var bir bakalım.

Şimdi ipleri eline alma zamanı, bu bilgiyle geleceğinizi nasıl değiştireceğinizi bulmalıyız beraberce

– ne kadar güçlü olduğunu fark et.

-önceliklerini belirle

-iradenin gücünü kullanarak ilk adımı at

-erteleme

-vazgeçme

-önce küçük adımlarla başla, bir anda mucizeler bekleme,kısa vadeli hedefler belirle ve lütfen aklında tut, küçük ve sürekli adımlarla çok büyük hedefler gerçekleştirilebilir. Kaplumbağa ve tavşan hikayesindeki kaplumbağanın adımları küçücüktü fakat o vazgeçmedi, üşenmedi, ertelemedi ve kazandı. tavşan olacağına kaplumbağa ol.

-başlamak bitirmenin yarıdır, atasözünde olduğu gibi, önce başla mükemmel hale zamanla gelirsin ve bunu da vazgeçmeyerek yaparsın.

(Burdaki maddeleri ayrı ayrı ele almak ve bu konularda çalışmalar yapmak mümkündür. koçluk ve nlp çalışmalarıyla içindeki gücü keşfetmen için uygulamalar yapılabilir.)

Yaptıklarının ya da yapmadıklarının yarın ki, gelecekteki sana olan faydaları nelerdir, biraz düşünün ve lütfen yazın, yazılı hedeflerin gücü çok daha fazladır.

tembellik bir kişilik özelliği değildir.Tembellik bir davranıştır.Eğer sen ‘ben tembelim’ dersen onu kolun bacağın gibi sahiplenirsin ve senin bir parçan olur değiştirmesi de zorlaşır.

‘Ben tembellik davranışı içerisindeyim’ dersen sadece bir davranıştır ve davranışlar değiştirilebilir.kelimeleri kullanarak bilinçaltımızı ikna edebiliriz ve iradenin gücünü de kullanarak tembelik davranışından , atalet halinden kurtulabiliriz.

Ve yine en başta vermen gereken bir karar var. Yine seçim senin sen nasıl olmak istiyorsun, ne yapmak istiyorsun. Kararını verdiğinde yolunu çizersin ve harekete geçersin. İlk söz de son söz de senin.

Nilüfer Kardeş

Öğrenci ve Aile Koçu

NLP Master

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*