Motivasyon ve Hedef

MOTİVASYON VE HEDEF

Motivasyon, motivasyon ,motivasyon ! ne kadar çok duyuyoruz bu kelimeyi değil mi? peki biliyor muyuz ne demek motivasyon acaba

Ne işe yarar bu motivasyon dedikleri şey, yenir mi? içilir mi? nerede satılır bu motivasyon? alabilir miyiz bir yerden?bizim için birileri yapar mı? belki annemiz ne dersiniz bizim için yapar mı? Annelerimiz bizden çok motive olmuşlardır sınava. Onların motivasyonu işimize yarar mı?

Üzgünüm ama bütün bu soruların tek bir cevabı var HAYIR

Peki biz bu motivasyonu nasıl sağlayacağız?.

Öncelikle motivasyonu tanımlayalım: Motivasyon belli bir amaç için harekete geçmek demektir.

Tanımımızdan hareket ederek öncelik bir hedefimizin olmasında diyebiliriz.

‘Hazırım! motivasyonum tavan seviyede! ’ HARİKA ama neye hazırsın

Yolun sonunda bir hedefin ödülün yoksa ne işine yarayacak bu motivasyon, o yola çıkmanın bir anlamı olmadan gerek var mi bu maceraya atılmaya. Sıradan bir günde bile evden çıkarken bir hedefin yok mu? En basiti bakkala bile gidiyorsak bir şey almaya gidiyoruz.’ ee ben bir evden çıkayım, bakalım çıkabiliyor muyum’ öyle mi. bunda bile bir hedefin var.

Tamam peki bir hedefin var diyelim motivasyonun da var başladın bunun için bütün gücünle çalışmaya, Fakat arada durup hatırlaman gerekiyor ne için çalıştığını, bazen öyle hızlı gidiyorsun ki yolundan sapabilirsin,hedefini düşünü ıskalayabilirsin.O yüzden hedefinle arandaki bağı güçlü tutmalısın. Arada durmalı ve düşlemelisin, hayaller kurmalısın ama dikkat et hayallerinin içinde gezinirken kaybolma sakın. O zaman ertelemeye başlarsın, nasıl ulaşacağını belirlemiş olmak yeterli değil bunu yapmalısın da. Yarın yaparım diye ertelediklerin senin yarınlarını çalıyor ve zaman herkes için akıyor. Ne bir eksik ne bir fazla.Bir gün herkes için 24 saat. Bunu nasıl kullanacağın senin elinde.

Arada bir durup düşün. Bilgisayarın başında geçirdiğin saatler senin düşüne hizmet ediyor mu? Odaklandığın şeylerin sana faydası var mı? Düşüne faydası var mı?Bu senin zamanın başkasınınkini ödünç alamazsın.

Kendini başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeç bir kere. Bunu senin işine yarar hale getir,örnek alabilirsin onun çalışma şeklini, ama hep hatırla bu senin düşün, bu senin hayatın ve zaman akıp gidiyor. Zamanın içinde mi yürüyorsun yoksa zamana seyirci misin?

Bu filmdeki başrol senin; istersen bir kahraman olabilirsin istersen bir kurban

Senaryoyu sen yazıyorsun, filmi sen yönetiyorsun.Bu senin başyapıtın. Bu günden 10 yıl sonra nerede olmak istersin? düşle bunu, düşle ve senoryonu yaz. Seçimini yap. Senin yerine senin filmini başkaları yazmadan ve yönetmen koltuğuna başkaları geçmeden harekete geç.

İşte motivasyon bu demek bir hedef için harekete geçmek ve hedefe ulaşıncaya kadar vazgeçmemek.

Navigasyon cihazlarında yol tarifi yapan sesi düşün, burdan sağa 100 mt. sonra sola gibi gibi sözlerle yolu tarih eder ve en son hedef sağınızda der. Bu sözü duyana kadar ilerlersin değil mi, yol belli ,çünkü sen çizdin o yolu hedefe ulaştınız sözünü duyana kadar devam etmelisin ve o an geldiğinde tadını çıkartırsın. O yola çıkmazsan o hedefe hiç varamazsın, istediğin kadar yolunu çizmiş ol. Seni o arabaya bindirip harekete geçiren şey, içinde ki motivasyondur.

Motivasyonunu güçlü tutacak şeylerden biri de dışardan kendine zorunluluk yaratmaktır. Yani çıktığın yolda bu kadar yeter ben geri döneyim dememek için gideceğin yere haber vermek gibi.Seni bekleyen birileri olursa, yolda vazgeçmezsin değil mi. Bunun gibi , kendine zorunluluklar da yaratırsan yolundan sapmazsın. İnsanlar neden ev kredisiyle ev alırlar, diğer değişken sebeplerle beraber,neden bir sürü borca girerler sence. O parayı o sürede biriktirmek ve faiz ödememek daha akıllıca değil mi, kendilerine koydukları bu borç zorunluluğu onların motivasyonudur. yoldan sapmalarını engeller. Sen de kendine zorunluluklar yaratabilirsin.Bunların hepsi senin elinde. kararını verdiğinde, seçimini yaptığında harekete geç.

Motivasyonunu belirle ve hedef sağında…..

Nilüfer Kardeş

Öğrenci ve Aile Koçu

NLP Master

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*