Uluslararası Uzay İstasyonunda Bir Hafta

Uluslararası Uzay İstasyonunda Bir Hafta
Uluslararası Uzay İstasyonunda Bir Hafta

Uluslararası Uzay İstasyonunda Bir Hafta: Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Öne Çıkanlar: 8 Şubat 2021 Haftası içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonundaki mürettebat üyeleri, istasyondaki mikropları haritalamak ve uzayda bitki büyümesini incelemek de dahil olmak üzere bir dizi bilimsel araştırma yaptı. Mürettebat üyeleri ayrıca, 20 Şubat’ta başlaması planlanan NG-15 kargo gemisine yeni malzeme ve bilimsel deneylerin gelmesi için hazırlıklara başladı.

Şu anda istasyonda yaşayan yedi mürettebat üyesi, NASA’nın Ticari Mürettebat Programından dört mürettebattan oluşuyor ve yörüngedeki laboratuvarda bilim faaliyetleri için daha fazla mürettebat zamanı sağlıyor.

Uzay istasyonunda 20 yıldır sürekli olarak insanlar yaşamaktadır ve bu süre boyunca birçok bilimsel atılım da desteklenmiştir.

İstasyon, mikro yerçekiminde uzun süreli araştırma yapmak ve uzayda yaşamayı ve çalışmayı öğrenmek, NASA’nın Ay’a ve Mars’a gitme programı Artemis’i destekleyen deneyim için de bir platform sağlamaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonunda Günlük Yaşam

 • Çevreyi temiz ve sağlıklı tutmak

Uzay istasyonunun içindeki yüzeyler mikropları ve salgıladıkları ilgili biyomolekülleri içerir. 3D Mikrobiyal İzleme araştırması, bir dizi numune toplama işlemi gerçekleştirmektedir.

Bu izleme çalışmasında bakteri ve bakteri ürünlerinin üç boyutlu bir haritasını oluşturmak için DNA sıralaması ve diğer analizleri kullanılmaktadır. Ekip ayrıca, bu mikropların değişen yerçekimi ve atmosferik kompozisyonu da  dahil olmak üzere belirli stres koşullarına moleküler düzeyde nasıl tepki verdiğini de karakterize etmeyi planlıyor. Sonuçlar, insan sağlığı ve çevre sistemleri üzerindeki risklerin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bu hafta boyunca, ekip örnekleri bu hafta boyunca 1.bölümden toplamıştır.

 • Uzaydaki bitkileri incelemek

Uzay istasyonunda yapılan bir dizi araştırma, gelecekteki uzun süreli görevlerde taze yiyecek üretmenin yollarını geliştirmek amacıyla bitkilerin mikro yerçekiminde nasıl büyüdüğünü inceledi. Hafta boyunca, mürettebat üyeleri bu çabaları destekleyen çeşitli güncel deneyler, Veg-03 projesi üzerinde ve Bitki Su Yönetimi üzerinde çalıştılar. Veg-03 projesi kapsamında bitki yastığı adı verilen az enerji ve bakım gerektiren düşük kütleli modüller kullanarak çeşitli bitkiler yetiştirilmektedir. Ekip, hafta boyunca bitkilerinin kökleri ve yetişmeleri için gerekli olan bitki yastıklarını oluşturdu ve sulama işlemi gerçekleştirdi. Mürettebat üyelerine ayrıca ruh hallerini değerlendiren ve uçuş sırasında bitkilerle etkileşime girmenin psikolojik faydalarını değerlendiren anketler uygulandı.

Mikro yerçekimi, bitki büyümesi için yeterli sıvı ve besin sağlamayı zorlaştırır. Tesis Su Yönetimi araştırması içeriğinde istasyonda, bitkilere yeterli su ve besin sağlamak için yüzey gerilimi, ıslatma ve geometri gibi kapiler akışkan kavramlarını kullanarak testler yapılmaktadır. Mürettebat deney mekanizmalarını kurdu ve 48 saatlik bir seansta çeşitli fotoğraflar çekti.

 • Hareketsiz ortamda eriyik metal davranışları incelenmesi

Tüm metaller yapısında küçük tanecikler bulunmaktadır. Metal parçaların özellikleri, dayanıklılığı bu tanelerin boyutundan ve şeklinden etkilenir. Sıvı veya erimiş metal katılaşırken bulunduğu kabın içerisinde tanecikli yapı oluşmaya başlamaktadır. İstasyonda SUBSA-CETSOL araştırması başlığı altında çalışmalar yapılmaktadır.

Çalışma içeriğinde yerçekiminin metal alaşımın katılaşması sırasında meydana gelen karmaşık bir fiziksel fenomen üzerindeki etkilerini incelemek bulunmaktadır. Bu fenomeni daha iyi anlamak, alüminyum alaşımları da dahil olmak üzere metal alaşımlarının özelliklerini tahmin etmeye ve kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir.

Araştırma içeriğinde ayrıca, uzay aracı titreşiminin neden olduğu hareketi en aza indirmek için otomatik bölmeler kullanan SUBSA fırınındaki örnekleri eritip katılaştırıyor. Mürettebat yine ilgili hafta boyunca çalışmalar da kullanmak için örnek toplamaya devam etti.

Uluslararası Uzay İstasyonu Laboratuvar Çalışmaları

 • Bakteriyel Yapışma ve Korozyon, uzay istasyonundaki tipik yüzeyleri temsil etmek için kullanılan malzemeler üzerinde bir antimikrobiyal kaplamayı test edilmesi. Bu işlem uzun süreli uzay uçuşu için dirençli biyofilmleri kontrol etmek ve ortadan kaldırmak için daha iyi yollar hakkında fikir verebilecektir.
 • Antimikrobik Kaplamalar, yüksek temas yüzeylerini temsil eden birkaç farklı malzeme üzerindeki mikrobiyal büyümeyi kontrol etmek için bir kaplamayı test eder. Bazı mikroplar, mikro yerçekimindeki özellikleri değiştirerek mürettebatın sağlığı ve uzay aracı için yeni riskler oluşturabilir.
 • Gıda Fizyolojisi, uzun süreli bir uzay uçuş programının bağışıklık fonksiyonunu, kalın bağırsak mikrobiyotasını ve beslenme durumunu nasıl etkilediğini anlamaya çalışmaktadır. Sonuçlar, mürettebatın sağlığını ve performansını korumak için hedeflenen, etkili beslenme müdahalelerinin tanımlanmasına yardımcı olabilir.

 • APM, mürettebatın sağlığı için hayati önem taşıyan istasyon içindeki hava kalitesini sürdürme çabalarının bir parçası olarak kabin havasındaki hem küçük hem de büyük partikül konsantrasyonunu ölçer ve miktarını belirler.
 • AstroRad Vest, astronotları öngörülemeyen güneş partikülü olaylarının neden olduğu radyasyondan korumak için tasarlanmış giyilebilir bir yeleği test eder. Astronotlar, giysinin ne kadar kolay giyileceğine, nasıl uyduğuna ve hissettiğine ve izin verdiği hareket aralığına ilişkin girdi sağlamaktadır.
 • Bir Kanada Uzay Ajansı araştırması olan VECTION, mikro yerçekiminin bir astronotun hareketi, yönelimi ve mesafeyi görsel olarak yorumlama yeteneğini ne ölçüde bozduğunu ve bu yeteneklerin uzayda nasıl uyum sağlayabileceğini ve Dünya’ya döndükten sonra tekrar nasıl değişebileceğini belirlemektedir.
 • Bir ESA (Avrupa Uzay Ajansı) araştırması olan GRIP, deneklerin nesneleri manipüle ederken ellerinin kavrama gücünü ve üst uzuvların yörüngesini düzenleme becerilerini incelemektedir
 • ISS Ham Radio, öğrencilere amatör radyo aracılığıyla mürettebat üyeleriyle doğrudan konuşma, öğrencileri, öğretmenleri, ebeveynleri ve toplumun diğer üyelerine STEM alanlarında eğitme ve öğrenme fırsatı vermektedir.
 • Bir Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) araştırması olan FLARE, mikro yerçekimindeki malzemelerin yanıcılığını araştırmakta ve gelecekteki görevlerde uzay aracındaki yangın güvenliğini önemli ölçüde artırma çalışması yapmaktadır.

nasa.gov/mission_pages/station/research/new sitesinden derlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*