Kuantum Bilişimi (Quantum Computing) Teknolojisi

Kuantum Bilişimi ( Quantum Computing) Teknolojisi
Kuantum Bilişimi ( Quantum Computing) Teknolojisi

Kuantum Bilişimi (Quantum Computing) Teknolojisi: Kuantum Bilişiminde  gerçekleşmekte olan yarış Dünya genelinde devam etmektedir.IBM firması yarışın daha geniş katılımlı olması amacıyla ve Fortune 500 deki  Dünyanın sayılı firmalarına açık bir mesaj ile çağrıda bulundu. Meajın içeriğinde araştırma faaliyetlerinin genişletilmesi teklifi bulunuyordu. Ufukta gözükmesine rağmen Kuantum İletişimi konusunda ki çalışmalara IBM firması çok ciddi önem veriyor. Son birkaç yıldır da IBM hem donanım hem de yazılım erişilebilirliği çabalarıyla bu konunun daha yaygınlaşmasını sağlama ve daha pratik uygulamaları ön plana çıkarma konusunda da öncü rolü oynamaya çalışıyor. Kuantum Bilişimi (Quantum Computing) Teknolojisi çalışmalarına biraz daha ayrıntılı olarak devam edelim.

Bununla birlikte, kurulacak Kuantum Ağı sayesinde, Fortune 100’deki en tanınmış isimlerden bazıları en iyi araştırma kurumlarıyla birleştirilebilecek ve geniş bir uygulama alanı oluşturulacak. İleriye dönük projeksiyonlar somutlaştırılacak.

Bu hafta, enerji devi BP, yeni nesil kuantum hızlandırmalı uygulamalar geliştirmeyi amaçlayan finans, seyahat, tıp ve araştırma kurumları gibi çeşitli alanlarda önde gelen şirketlerden oluşan bir topluluk olan IBM’in Quantum Network’e katıldı.

Katılımcı şirketler sıralarsak bunlar Daimler, Boeing, Goldman Sachs ve Samsung’un yanı sıra 2019’un başlarında Quantum Network katılımını duyuran başka bir enerji devi ExxonMobil yer alıyor.

BP’nin, karbon emisyonlarını azaltmaya dair kuantum hedefleri ile uyumlu net hedefleri bulunmakta.

Şirkete göre, özellikle hidrokarbon kuyularında farklı killi toprakların oluşumunun modellenmesinin ve  karbon azaltımı için kimyasal modelleme konusunda da kuantum ağları çözüm olarak gözükmektedir.

Bu, çözülmesi gereken küçük bir sorun gibi görünebilir ancak BP, bunu doğru yapmanın daha verimli enerji üretimi için kritik bir adım olduğunu belirtiyor.

Şirket, kuantum uygulama spektrumunda rüzgâr çiftliği üretiminin Computational Fluid Dynamics (CFD) – Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği aracılığıyla analiz, tesislerin yerinde robotlar aracılığıyla otonom denetimleri ve temiz enerji üretimi için de tamamen yeni yaklaşımların keşfetmesi gibi başka fırsatlar da yer almaktadır.

Bunlar, özellikle enerji sektöründe 2050 veya daha erken bir tarihte işletme sıfır maliyeti hedefleyen bir şirketler için çok önemli hedeflerdir.

IBM Araştırma Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Direktörü Dario Gil, “BP, günümüzün en büyük zorluklarından bazılarına çözümlerin keşfedilmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için kuantum hesaplamayı keşfetmek için IBM ile çalışan, hızla artan sayıda müşteri arasına katılmaya karar verdiğini ifade etmektedir.

Enerji endüstrisi, üretimi, transferi ve depolanmasın da kullanımı iyileştirmek için yeni materyallerin tasarlanması ve keşfi için artık kuantum hesaplamaları bir fırsat olarak olgunlaştı.

ExxonMobil yeni malzemeler bulmaya yardımcı olmak için ülkenin elektrik şebekesinin optimizasyonuna odaklanmak, öngörülü çevresel modellemeyi ölçeklendirmek ve kuantum uygulamalarındaki en “olgun” segmentlerden biri olan kuantum kimyasından yararlanmak amacıyla IBM’in Quantum Network’e katılan ilk Fortune 500 enerji şirketidir.

ExxonMobil Araştırma ve Mühendislik Şirketi’nin araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı Vijay Swarup, “İşletmemizde karşılaştığımız birçok zorluğun ölçeği ve karmaşıklığı, günümüzün geleneksel bilgisayarlarının sınırlarını aşıyor” şeklinde de ifade etmektedir.

“Kuantum hesaplama, potansiyel olarak bize daha önce hiç sahip olmadığımız doğa ve kimyayı simüle etme yetenekleri sağlayabileceklerini de ifade ediyor. Enerji ve kimyasal üretim alanlarında kendi araştırma ve geliştirme çabalarımıza devam ederken, IBM ile olan anlaşmamız, bilgi tabanımızı genişletmemize ve bu çabaları daha da ilerletmek için bilgi işlem alanında potansiyel olarak yeni çözümler uygulamamıza olanak tanıyacaktır demektedir.

IBM için en büyük enerji şirketlerinden ikisine sahip olmak Fortune 500’ün geri kalanına mesaj göndermek için de çok önemli bir fırsattır.

Önümüzdeki on yıl içinde ortaya çıkabilecek herhangi bir kuantum hesaplama devriminin ön saflarında yer almak için kuantum ciddi bir şekilde araştırılmaktadır. Bu da en iyi birkaç kurumun araştırma uzmanlığından yararlanabilen bir ortakla mümkün olabilecektir.

IBM, BP’nin eklenmesiyle bu hafta basında ciddi bir haber oluşturmuş olmakla beraber, diğer büyük enerji şirketleri arasında da kuantum hesaplamayı üstlenmek için önemli bir ivmelenme oluşmuştur.

Örneğin, Fransız enerji devi Total, kendi azaltılmış karbon hedeflerine ulaşmak için kuantum simülatörünü kullanarak Fransa merkezli bilişim teknolojileri hizmeti ve danışmanlık şirketi olan Atos’la birlikte çalışmaktadır.

Shell firması da diğerleri gibi kuantum kimyasına vurgu yaparak üniversitelerle ortaklıklar kurmaktadır.

Chevron’un CIO’su da kuantum hesaplamada böyle büyük ölçekli problem çözme seçenekleri görmeyi asla beklemediğini söylemektedir.

IBM’in Quantum Network içindeki kendi kuantum bilişim danışmanlığına ek olarak, ABD’deki Los Alamos ve Oak Ridge gibi ulusal laboratuvarlar da IBM’in Quantum Hub araştırma kurumlarının bir parçasıdır.

Merkezin konuşmacıları, Keio Üniversitesi, Ulusal Tayvan Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi, Oxford Üniversitesidir.

Quantum Network üye kuruluşları, endüstrilerin ve uygulama alanlarının çeşitliliğini göstermektedir.

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak, Barclay’s, Mitsubishi Chemical ve bankacılık devi Wells Fargo gibi tanınmış isimler gibi sağlık devi Anthem de konsorsiyum arasında yer alıyor.

Bu şirketlere, Cambridge Quantum, Aliro Quantum, Quantum Machines ve diğerleri de dahil olmak üzere, IBM’in donanım başarılarını uygulama ve yazılım odaklarıyla birleştiren, büyüyen bir dizi şirket katılmaktadır.

nextplatform.com ‘ dan derlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*