Uluslararası Uzay İstasyonu Mürettebatı

Uluslararası Uzay İstasyonu Mürettabatı
Uluslararası Uzay İstasyonu Mürettabatı

Uluslararası Uzay İstasyonu altı üyesi: İstasyondan 21 Ekim’de ayrılmadan önce birlikte çalışarak, Dünya yörüngesinde bir hafta daha geçirecekler. Yeni Expedition 64 üçlüsü uzayda yaşama koşullarına alışma sonrası Kasım ayında dört astronotun daha onlara katılması planlanıyor.

Üç yeni istasyon ekibi üyesi, Çarşamba günü Soyuz MS-17 mürettebat gemisinde yörüngedeki laboratuvara kısa bir yolculuk yaptıktan sonra uzayda yaşam ve çalışma koşullarına alışmaya başladı.

NASA astronotu Kate Rubins ve Roscosmos kozmonotu Sergey Ryzhikov, mikro yerçekimindeki ikinci görevlerine başlıyacaklar. Deneyimli ikili ve Roscosmos’tan Sergey Kud-Sverchkov uzay aracı ile dahil olmak üzere, uzay araştırma görevlerini önümüzdeki yılın Nisan ayına kadar sürdürecek.

Bu arada, Rubins bugün işe başladı ve Japon Kibo laboratuvar modülü içindeki donanıma hizmet veren istasyon Komutanı Chris Cassidy’ye yardım etti. Ryzhikov ve Kud-Sverchkov, Soyuz uzay gemilerindeki teçhizatı paketinden çıkardılar. Rus ikiliye, laboratuvar sistemlerinde hız kazanmaya yönelik devir teslim faaliyetleri için Expedition 63 Uçuş Mühendisi Ivan Vagner’a katıldı.

Cassidy ve Vagner da 21 Ekim’de Soyuz Komutanı Anatoly Ivanishin ile Dünya’ya dönmeye hazırlanıyor. Üçlü, Soyuz MS-16 uzay aracı içinde istasyon ekipmanlarını ve kişisel eşyaları paketlemeye başladı. Ayrıca istasyon sorumluluklarını yeni Expedition 64 üçlüsüne devretme sürecindeler.

Dünya’ya ki çalışmalara gelirsek, şirketin Kasım ayının ortasından önce başlatılması hedeflenen ilk operasyonel mürettebat görevi için SpaceX Crew Dragon aracındaki dört astronot istasyona fırlatılmaya hazırlanıyorlar.

NASA’nın Komutanı Mike Hopkins, Pilot Victor Glover ve Görev Uzmanları Shannon Walker ve Soichi Noguchi’ye bahara kadar liderlik edip ve uzayda kalacaklardır.

https://blogs.nasa.gov/spacestation/2020/10/15/new-space-residents-adjust-to-life-on-stati

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın